Asteroid Psyche ei ole nii raudne kui arvatud

Foto: Mentes Astronomicas/Flickr (CC BY 2.0)

Asteroid Psyche, mis tiirutab koos paljude teiste asteroididega Marsi ja Jupiteri orbiidi vahel asteroidide vöös, sisaldab viimaste uuringute järgi märksa vähem rauda, kui seni arvatud.

Psyche on M-tüüpi asteroid, ja nende seas oma 220-kilomeetrise läbimõõduga suurim. M-tüüpi asteroidid koosnevad peamiselt rauast ja niklist, erinevalt suuremast osast ülejäänud asteroididest, mille põhiliseks koostisosaks on räni sisaldavad kivimid.

Arvatakse, et M-tüüpi asteroidid on pärit kunagise planeedi või protoplaneedi raud-nikkeltuumast, suurem osa teisi asteroide aga sama taevakeha vahevööst ja koorest.

Psyche gravitatsiooniline vastasmõju naabertaevakehadega annab aga tunnistust, et tema mass on palju väiksem, kui nii suurel rauakolakal olema peaks.

Nii on oletatud, et Psyche on küll rauast, kuid seejuures ülimalt poorse ehitusega nagu švamm. Seega võivad isegi poole ta ruumalast moodustadagi poorid.

Fiona Nichols-Fleming Ameerika Ühendriikidest Rhode Islandist Browni Ülikoolist ja ta kolleegid soovisid nüüd välja selgitada, kas Psyche-suurune rauast keha saab üldse põhimõtteliselt sedavõrd poorne olla.

Nad koostasid selleks arvutimudeli, millel lasid arvutada, kuidas võiks suur ja väga poorne rauast keha ajapikku areneda.

Mudelist ilmnes, et juhul, kui Psyche on kõrge poorsuse säilitanud pikemat aega, siis pidi ta sisetemperatuur õige pea pärast tekkimist langema alla umbes 500 Celsiuse kraadi. Sellest kõrgematel temperatuuridel oleks raud nii pehme, et Psyche enda gravitatsioonijõud oleks suurema osa poore peagi kokku surunud.

Kuid arvestades seda, mis on noores Päikesesüsteemis valitsenud olude kohta teada, on väga ebatõenäoline, et Psyche-suurune keha oleks võinud piisavalt kiiresti piisavalt maha jahtuda.

Seetõttu järeldavad Nichols-Fleming ja kaasautorid ajakirjas Journal of Geophysical Research: Planets, et tõenäoliselt ei olegi Psyche siis suur poorne rauast švamm, vaid sisaldab pigem rohkesti ka ränikivilisi komponente, mis viivad selle tiheduse ja massi alla.

Mis selle Psychega täpsemalt lahti on, võib selguda juba nelja aasta pärast, kui asteroidi juurde jõuab tänavu teele lähetada kavatsetav NASA kosmoseaparaat Psyche.

Teadusuudised on Vikerraadios eetris esmaspäevast reedeni ca kell 8.35 ja laupäeval ca kell 8.25.

Toimetaja: Airika Harrik

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: