Panda välimus teeb ta kiskjaile märkamatuks
Panda ehk bambuskaru karvkate ei ole nii vahvalt musta-valge laiguline mitte seepärast, et ta saaks oma tunnusliku kasukamustriga edvistades silma paista, vaid hoopis vastupidi, seepärast, et looduslikele vaenlastele märkamatuks jääda.
Soome, Briti, Hiina ja Ameerika teadlased lähtusid uuringut alustades isiklikest tähelepanekutest — neil oli raske märgata hiidpandasid haruldastel fotodel, mis olid tehtud nende loomade looduslikus elukeskkonnas.
Pandade mustad laigud liitusid piltidel puutüvede ja tumedate varjudega, valged laigud aga lume või lehtedega; tekkis mõte, et ka pandadest huvituvatele kiskjatele võib olla neid mustvalgeid Hiina karulasi sama raske märgata. Teadustöö seisneski sellele mõttele tõenduse otsimises.
Teadlased jõudsid keerukaid pildianalüüsi võtteid kasutades järeldusele, et mustade ja valgete laikude visuaalne liitumine eri keskkonnaelementidega võib luua mulje, justkui ei kuuluks need laigud ise omavahel kokku. Selline mulje on eriti kerge tekkima, kui panda asub vaatlejast kümmekonna või enama meetri kaugusel.
Teadlaste tulemus on seda usutavam, et pildianalüüsis püüdsid nad arvesse võtta ka pandade peamiste vaenlaste kaslaste ja koerlaste nägemistaju iseärasusi.
Kui teadlastel on õigus, siis tuleb senine arusaam, et pandade kontrastne muster teeb nad kiskjatele just nimelt paremini märgatavaks, lugeda müüdiks. Müüt on tekkinud küllap sellest, et inimesed vaatlevad pandasid tavaliselt lähedalt ning väljaspool nende looduslikku elukeskkonda, eelkõige loomaaias.
Pandad ei ole oma mustvalge karvastikuga loomade seas siiski päris ainsad. Ka sebrade, mäkrade, skunkide ja mõõkvaalade mustvalge mustri üle on teadlased palju mõtisklenud.
Panda-uuringust kirjutab Ossi Nokelainen Jyväskylä Ülikoolist koos kaasautoritega ajakirjas Scientific Reports.
Teadusuudised on Vikerraadios eetris esmaspäevast reedeni ca kell 8.35 ja laupäeval ca kell 8.25.
Toimetaja: Airika Harrik