Rahulikus kodus kasvanud lapsed tagavad tulevikus parema riigi

Kui laps kasvab üles stabiilses kodus, kus alati on laual hea toit ja pereliikmed raha pärast ei kiskle, kujunevad tema nägu ja kehaehitus korrapärasemaks. Sümmeetrilisema näoga ja muidu enesekindlaks kasvanud inimesel on aga lihtsam omakorda elus edukas olla ja kaaslast leida, viitab Eesti teadlase osalusel valminud uuring.
"Kui sa arened stabiilsuses ja parimates võimalikes tingimustes ning sinu geenidega on kõik korras, peaksid sa kasvama väga sümmeetriliseks," ütleb Tartu Ülikooli bioloog Indrikis Krams. See tähendab, et inimese käed on ühepikkused, tema õlad paiknevad sama kõrgel, mõlema käe sõrmed on ühesugused ja nägu samuti korrapärane.
Kui seni on Kramsi rahvusvaheline uurimisrühm vaadelnud inimeste kasvukeskkonna mõju nende bioloogilistele tunnustele, näiteks immuunsusele, siis seekord võtsid nad luubi alla vaimse tervise. Täpsemalt huvitas neid, kuidas on omavahel seotud inimese hinnang enda välimusele ja tema kalduvus erinevatele vaimse tervise muredele.
Raha + stabiilsus → ilu → vaimne heaolu → stabiilsus
Indrikis Kramsi sõnul paistab nägu vaatajale seda ilusam, mida sümmeetrilisem see on. Üldiselt avaldub ilu tema sõnul proportsioonide kaudu. "Kui aga proportsioonid jätta samaks ja muuta näiteks silmade või muude näo osade sümmeetriat, siis oleme selliste muutuste suhtes äärmiselt tundlikud," osutab ta. Just seetõttu ostavad inimesed tema sõnul ilu nimel kosmeetikat isegi majanduskriisi ajal.
Uuringu jaoks tehtud küsitlus 358 üliõpilase seas näitas, et inimese ilu ja külgetõmbavus ei sõltu aga üksnes tema näojoontest. Mängus on ka inimese perekondlik taust. "Kui sünnid stabiilsetesse ja nauditavatesse tingimustesse, kus kõik on enesekindlad, siis isegi, kui sa pole peeglisse vaadates maailma kauneim inimene, oled sa üsna õnnelik selle üle, mis sul on," selgitab Indrikis Krams.
Ühest küljest peab bioloog siinkohal silmas raha. "Mida rohkem sul raha taskus on, seda ilusamaks sa muutud," muigab ta. Teisest küljest muudab jõukus inimese vastassoo jaoks ligitõmbavaks, sest annab märku inimese võimest leib lauale tuua. "Seetõttu võib sinu ümber tulevikus tekkida stabiilsem keskkond su naisele ja lastele," toob ta eeskätt meestele mõeldud näite.
Stabiilne keskkond on Kramsi sõnul veel üks uuringu võtmesõnu, sest stabiilsetes tingimustes üles kasvanud inimesed kipuvad olema sümmeetrilisemad. Korrapärane kehaehitus ja nägu peegeldavad bioloogi sõnul aga ühtaegu nii inimese bioloogilist kui ka vaimset potentsiaali. "Teisisõnu, ilusamad inimesed võivad tulevikus tagada palju parema majanduse ja teaduse," märgib ta.
Veelgi enam, katsed näitasid, et enda peegelpildiga rahulolevate inimeste aju on kaitstud vaimse tervise murede eest. "See tähendab, et sinu aju ei puutu kokku näiteks skisofreenia, depressiooni või bipolaarse häirega," ütleb Krams. "Ehk kui oled oma näoga rahul, siis on kõik hästi."
Raha ja rahu noortele peredele
Nagu öeldud, on Indrikis Krams ja kolleegid varemgi uurinud inimese kasvukeskkonna mõju tema tervisele. Näiteks ilmus neil hiljaaegu veel kaks uuringut, kus nad vaatlesid meeste ja naiste kasvukeskkonna mõju viimaste immuunsüsteemile. "Nii meestel kui ka naistel on kehvem immuunsus, kui nad sünnivad vaesesse perre," toob Krams neist töödest välja. Samuti on varasemad uuringud bioloogi sõnul näidanud, et jõukates ja tervetes peredes kasvanud laste aju on suurem.
"Tahame kõigi oma uuringutega öelda, et lapsepõlve keskkond on väga tähtis," osutab Krams. "Kui valitsused tahavad saada kõrgelt arenenud rahvast, peaksid nad pakkuma rohkem toetust väikeste lastega noortele peredele." Parimal juhul võiks riik uurija sõnul toetada lastega peresid isegi kuni lapse noorukiikka jõudmiseni välja.
Noortele peredele endile soovitab ta aga jääda omavahel sõbralikuks ja rahulikuks ka paratamatu peresisese võistluse kiuste. "Pean silmas, et kui olen pere peamine rahateenija, siis mu naine ja lapsed on ühel hetkel võistlejad selle ressursi nimel. Eriti kui ressursse on vähe ja keegi meist tahab midagi suuremat osta," selgitab ta.
Kes pole just piiramatu ostuvõimega miljardär või kullakaevanduse omanik, võiks bioloogi sõnul pereringis avatult arutada ja planeerida, kuidas ressursse kasutatakse. Vahel võib kumbki partner midagi ootamatult osta ja selle pärast ei maksaks teisel partneril ärrituda, leiab ta. "Soovitaksin noortele meestele, et ära iial ründa oma naist, kui ta on ootamatult ostnud näiteks uue kleidi," ütleb ta veel.
Pigem soovitab ta noortel pereliikmetel olla üksteise vastu lahked, mitte raha pärast skandaale teha ega teineteisele halvasti öelda. "Asi pole ainult rahas, vaid pere psühholoogilises atmosfääris," osutab ta. Näiteks saab meespartner Kramsi sõnul jällegi peres meeldivat õhkkonda hoida, kui hindab oma naist kõrgelt. "Põhimõtteliselt, kui naine tunneb end hästi, on pere stabiilsem ja see avaldub ka laste heaolus," ütleb ta.
Indrikis Krams ja kolleegid kirjutavad oma tööst ajakirjas Adaptive Human Behavior and Physiology.