Koroonavaktsineerimine kaardil: lõhe EL-i riikide vahel laieneb
Kui suurem osa Lääne- ja Kesk-Euroopa riikidest on jõudnud vaktsineerida vähemalt korra enam kui 55 protsenti oma elanikest, siis enamikes Euroopa Liiduga hiljem liitunud maades on nende osakaal enam kui kümme protsendi võrra väiksem.
Selle nädala keskpaigaks oli saanud vähemalt ühe vaktsiinidoosi rohkem kui 243 miljonit Euroopa Liidus elava inimest ehk napilt alla 55 protsendi liidu elanikonnast. Võrreldes varasemate nädalatega pole seega üldine vaktsineerimistempo langenud. Samas võib näha vahet endise idabloki maade ja ülejäänud riikide vahel.
Kõige tempokam on olnud vaktsineerimistempo Maltal. Euroopa Liidu väikseima elanikkonnaga riigis oli saanud 100 inimese kohta vähemalt ühe doosi 72,9. Neist ligi 69 vaktsineerimiskuur oli lõpetatud.
Enam kui 65 protsenti oma elanikest oli jõudnud vähemalt ühe doosiga hõlmata veel Holland ja Belgia. Veel neljas riigis, sh Hispaanias oli vaktsineeritud saja inimese kohta enam kui 60.
Liidusisese järjestuse lõpetavad 24,6 protsendiga Rumeenia ja 14,6 protsendiga Bulgaaria. Teisisõnu ulatub lõhe esimeste ja viimaste vahel ligi 50 protsendini.
Baltimaade vahe liidu kõige kiiremate vaktsineerijatega on väiksem, kuid siiski märgatav. Leedu oli vaktsineerinud ligi 1,29 miljonit inimest ehk tervest elanikkonnast 46,1 protsenti ja Eesti 590 000 ehk 44,5 protsenti. Lätis oli saanud 100 elaniku kohta vähemalt ühe vaktsiinidoosi 36,8.
Maailmas laiemalt on enam kui 100 000 elanikuga riikidest olnud vaktsineerimistempo kõige kiirem Araabia Ühendemiraatides ja Islandil. Neist esimeses oli saanud süsti viimase seisuga ligi 75 protsenti elanikkonnast ja vaktsineerimiskuur lõpetatud 67,5 protsendil. Riik pakub oma elanikele tõhustusdoosi ja vaktsineerib lisaks turiste.
Islandil oli saanud vähemalt ühe doosi kätte üle 73 protsendi elanikest. Vaktsineerimiskuur oli lõpetatud 100 inimese kohta 65.
Kahe riigi nakatumisdünaamika erineb vaatamataq sarnastele näitajatele märkimisväärselt. Islandil registreeriti viimane juhtum 28. mail. Araabia Ühendemiraatides on uute juhtude arv viimasel nädalal langenud, kuid neid on 100 000 inimese kohta üle 15.
Maailma suurema majandusega riikidest oli vaktsineeritud USA-s 56,3 protsenti selle elanikest ehk ligi 185 miljonit. Neist 159 miljonil oli vaktsineerimiskuur lõpetatud.
Hiina avaldas viimati ametlikud andmed vaktsineeritute arvu kohta 10. juunil. Kui iga inimese vaktsineerimiseks kasutatakse aga kaks doosi, peab olema neid 1,4 miljardi manustatud doosi põhjal üle 700 miljoni. Teisisõnu on vaktsineeritud vähemalt pooled Hiina elanikud.
Indias oli saanud vähemalt ühe doosi 311 miljonit inimest ehk napilt üle 23 protsendi. Brasiilias oli 100 inimese kohta vaktsineerituid ligi 41 ja samuti üle 200 miljoni elanikuga Pakistanis vaid iga kümnes.
Lõhe elanikkonna vaktsineerituses jätkab kärisemist ja Aafrika riikide ja ülejäänud maailma vahel. Kokku oli mandril vaktsineeritud vähem kui 40 miljonit inimest Neist 10 miljonit elavad seejuures Marokos.
Kokku on vaktsineeritud maailmas koroona vastu vähemalt korra ligi 2,1 miljardit inimest. Vaktsineerimisega on algust tehtud enam kui 190 riigis.