Leige vaktsineerimishuviga on hädas suurem osa endise idabloki maadest

Ungarit kõrvale jättes jääb vähemalt ühe koroonavaktsiini doosi saanute osakaal endistes idabloki riikides alla Euroopa Liidus keskmise. Seejuures on vahe liidu vanemate riikidega viimastel nädalatel kasvanud.
Kokku oli Euroopa Liidus käesoleva nädala alguseks saanud vähemalt ühe koroona eest kaitsva vaktsiinidoosi üle 232 miljoni inimese ehk 52 protsendi ühenduse elanikest. Liitu kuuluvate endise idabloki riikide keskmine jäi aga alla 40 protsendi. Enam kui poole oma elanikkonnast oli suutnud hõlmata vaid Ungari, kus oli saanud saja inimese kohta vähemalt ühe doosi 56 inimest.
Liidusisese pingerea lõpukümnest kuulusid kunagisse idablokki üheksa riiki. Kõige aeglasem on olnud vaktsineerimistempo Bulgaarias ja Rumeenias, kus on saanud saja elaniku ühe doosi vastavalt 14 ja 24 inimest.
Baltimaadest oli vaktsineeritute osakaal kõige väiksem Lätis, kus oli saanud ühe doosi kätte 34 protsenti elanikkonnast. Eestis ja Leedus oli vaktsineeritute osakaal vastavalt 43 ja ja 44,7 protsenti.
Kõige kiiremini oli suutnud Euroopa Liidu riikidest oma elanikkonda hõlmata Malta. Veidi enam kui poole miljoni elanikuga saareriigis oli saanud 100 inimese kohta vähemalt ühe doosi ligi 71. Seejuures oli vaktsineerimiskuur lõpetatud 65,4 protsendil.
Maltale järgnesid 64,6 protsendiga Belgia ja 61,2 protsendiga Soome.
Maailmas on enam kui 100 000 elanikuga riikidest vaktsineerimistempolt endiselt esirinnas Araabia Ühendemiraadid ja Island. Neist esimeses on saanud ühe süsti kätte ligi 75 protsenti elanikkonnast ja teise doosi 63,7 protsenti. AÜE on hakanud pakkuma oma elanikele kolmandat tõhustusdoosi ja vaktsineerib ka turiste.
Kõrgele hõlmatusele vaatamata on selle viimase seitsme päeva nakatumisnäitaja 100 000 kohta 17,3. Islandil nakatus viimati inimene koroonaviirusega 27. mail.
Maailma suurriikidest oli jõudnud USA vaktsineerida esmaspäevaks vähemalt korra 55,6 protsenti oma elanikkonnast ehk üle 182 miljoni inimese. Vaktsineerimiskuur oli lõpetatud 157,3 miljonil.
Hiina avaldas viimati andmed vaktsineeritute arvu kohta 10. juunil. Toona oli saanud ühe doosi ligi 45 protsenti selle elanikest ja manustatud doose kokku 845 miljonit. Praeguseks küündib manustatud dooside arv aga 1,32 miljardini.
Indias oli manustatud teisipäevaks vaktsiini 291 miljonile elanikule ehk saja inimese kohta on nüüd vaktsineeritud keskmiselt 21,5.
Venemaal kasvas nädalaga vaktsineeritute arv ligi nelja miljoni võrra. Vähemalt ühe süsti on saanud seal nüüd üle 26 miljoni inimese ehk 18 protsenti riigi elanikest.
Kokku on vaktsineeritud maailmas koroona vastu vähemalt korra üle 1,9 miljardi inimese. Vaktsineerimisega on algust tehtud enam kui 190 riigis.
Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa