Naabergalaktikas vilgub ülienergiline pulsar
Rahvusvaheline astronoomirühm on avastanud meie Linnutee-galaktika kaaslasgalaktikas Väikeses Magalhaesi Pilves võimsalt kiirgava pulsartähe. Nii energilist pulsarit ei ole Väikeses Magalhaesi Pilves varem nähtudki.
Pulsarid on tugeva magnetväljaga, kiiresti pöörlevad neutrontähed, ülimalt tihedast ainest taevahehad, mis kiirgavad ilmaruumi tugeva raadiokiirguse, mõnikord ka nähtava valguse ning röntgeni- ja gammakiirte vihke.
Kiire pöörlemise tõttu tekitab kiirgusvihk teleskoobis vaatlemisel kiiret vilkumist.
Väike Magalhaesi Pilv on meist umbes 195 tuhande valgusaasta kaugusel asuv ebakorrapärase kujuga gaasirohke galaktika, mis tiirutab ümber meie Linnutee. Seal on tänaseks avastatud kümneid pulsareid.
Chandreyee Maitra Saksamaalt Garchingist Max Plancki Maavälise Füüsika Instituudist ja ta kolleegid tuvastasid Euroopa Kosmoseagentuuri kosmoseteleskoobi XMM-Newton kogutud andmete põhjal, et Väikeses Magalhaesi Pilves asuva supernoovajäänuki IKT 16 keskmest mullu avatatud röntgenkiirguse allikas on tõepoolest pulsartäht.
Nad kirjutavad võrguvaramusse arXiv üles pandud artiklis, et pulsari pöörlemisperiood on ainult 21,8 millisekundit. Vanust on pulsaril arvatavasti umbes 12 000 aastat.
Teadlaste sõnul on tähtis pulsarit ka edaspidi jälgida, seda enam, et see võib osutuda ka gravitatsioonilainete allikaks.
Teadusuudised on Vikerraadios eetris esmaspäevast reedeni ca kell 8.35 ja laupäeval ca kell 8.25
Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa