Astronoomid avastasid kaheksa ülikiirelt vilkuvat pulsarit
Astronoomid teatavad, et on avastanud korraga kaheksa haruldast taevakeha, niinimetatud millisekundpulsarit.
Selliseid väikest mõõtu, kuid ülitihedast ainest ja ülikiiresti pöörlevaid kehi on kogu meie suure galaktika peale praegu üldse teada ainult mõnisada.
Alessandro Ridolfi Itaalias Sardiinia saarel asuvast Cagliari Observatooriumist, Tasha Gautam Saksamaal Bonnis asuvast Max Plancki Raadioastronoomia Instituudist ja nende kolleegid jõudsid avastuseni Lõuna-Aafrika Vabariigis Põhja-Kapimaa provintsis Karoo kõrbes asuva raadioteleskoobiga MeerKAT tehtud vaatluste põhjal.
Millisekundpulsarid arvatakse olevat neutrontähed, mille läbimõõt on ainult natuke üle paarikümne kilomeetri, kuid mille mass ületab maakera massi sadu tuhandeid kordi.
Seejuures pöörlevad nad oma telje ümber kümneid või sadu kordi sekundis.
Nad kiirgavad oma magnetpooluste juurest kahe kimbuna välja tugevaid elektromagnetlaineid, nii et pöörlev pulsar muutub kõrvalt vaadates ülikiirelt plinkivaks vilkuriks.
Nii nagu suur osa varem avastatud millisekundpulsaritest, paiknevad nüüdki leitud pulsarid kerajate täheparvede keskel.
Teadlased loodavad MeerKATi teleskoobiga samasuguseid taevakehi peagi juurde avastada, seda enam, et praegustes vaatlustes oli teleskoobi 64 antennist hõivatud vaid 40, peagi aga on kavas suurendada antennide arvu tervelt 84ni.
Oma leiust kirjutavad Ridolfi, Gautam ja kaasautorid Kuningliku Astronoomia Seltsi kuukirjas.
Teadusuudised on Vikerraadios eetris esmaspäevast reedeni ca kell 8.35 ja laupäeval ca kell 8.25
Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa