Keerulised ilmaolud kasvatavad sõjaohtu
Ilmast oleneb maailmas palju, muu hulgas sõdade puhkemine. Ameerika ja Lõuna-Korea teadlased on nüüd uurinud iidsetest ürikutest välja ilma ja sõjategevuse seoseid Korea ajaloos.
Meie ajaarvamise esimesel seitsmel sajandil olid Korea poolsaar ja lähipiirkonnad jagunenud kolmeks kuningriigiks, mis aeg-ajalt omavahel sõdisid.
Rajiv Sethi Columbia Ülikoolist ja Tackseung Jun Kyung Hee Ülikoolist võtsid ette Samguk Sagi kroonika, kus peale poliitiliste ja sõjaliste sündmuste on tehtud ülestähendusi ka ilmaolude kohta.
Selgus, et äärmuslike ilmastikutingimuste nagu suure põua või rohke vihma aegadel olid kuningriigid omavahel sõjas umbes kaks korda tõenäolisemalt kui ilusate ilmadega ajajärgul.
Veel tuli välja, et riiki, mis juba niigi hullu ilma käes kannatas, tabas suurema tõenäosusega just juhust ära kasutava naaberriigi rünnak.
Vähem tuli ette olukordi, kus põua või liigsaju käes kannatav riik ise justkui meeleheitesse sattunult naabri maadele tungis.
Sethi ja Jun sedastavad, et tähtsaks teguriks oli keerukatest ilmaoludest tingitud toidupuudus, mis nõrgestas riiki ja tegi ta naabrile kergemaks rünnata.
Täpsemalt kirjutavad teadlased oma analüüsist Ameerika Ühendriikide teadusakadeemia toimetistes.
Nad avaldavad lootust, et nende tulemused võivad aidata leida relvakonfliktide vältimise strateegiaid ka meie tänases muutliku kliimaga maailmas.
Teadusuudised on Vikerraadios eetris esmaspäevast reedeni ca kell 8.35 ja laupäeval ca kell 8.25
Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa