Rahva lemmikteadusklipiks valiti Reet Kasepalu lühiloeng

Konkursi "Teadus 3 minutiga" rahvahääletus lõppes ja rahva lemmikuks osutus Tallinna Ülikooli nooremteadur Reet Kasepalu, kes uurib rühmatöö tegemist.

Kasepalu sõnul võib kasutada rühmatööd igas kooliastmes ning see on uuringute põhjal tõhus hea. Samas ei tohiks sellega liiale minna ja arvestada ka rühma suurusega. "Rühmas võiks olla neli inimest, kus lasub kõigil piisav vastutus, nende roll on oluline. Kui läheb suuremaks, on see võimalik, aga selle haldamine juba keerulisem ja nõudlikum," märkis Kasepalu saates "Terevisioon".

Suuremate rühmade puhul kasvab oht, et suurema osa tööst teeb ära üks või paar selle liiget. Selle vältimiseks võib olla abi Kasepalu ja ta kolleegide loodud nutikas abilisest CoTrack, mis näitab, kui palju keegi ühisesse töösse panustab ja pakub õpetajale välja juhiseid õppimise tõhustamiseks.

"Kui lähme üha enam tehisintellekti peale, kes saab andmeid koguda, kuidas eri inimesed on omavahel hästi töötanud, siis saab ta selle meelde jätta ja hiljem samamoodi panna neid inimesi kokku, proovida erinevaid kooslusi, anda õpetajale tagasisidet, kas see töötas hästi või mõtteid, kuidas inimesi rühmitada, et see oleks võimalikult efektiivne," lisas nooremteadur.

Koroonaajale sobivalt saab kasutada seda nii kontakt- kui distantsõppes. Kasepalu on katsetanud seda juba Tartu kutsehariduskeskuses ja järgmisel nädalal on plaanis teha sama Sisekaitseakadeemias.

Üldiselt on nooremteaduri sõnul Eesti õpetajad rühmatöö omaks võtnud ja selle kasulikku poolt tajunud. "Võib-olla iga õpetaja ei näe oma rolli rühmatöö õpetamises ja juhendamises, siin saaks GoTrack natukene abiks olla," sõnas Kasepalu. Samuti on selle kasutamise sagedus aineti erinev. Näiteks on matemaatikaõpetajad märkinud, et didaktikas pole rühmatöö kasutamine väga tavapärane. Kasepalu plaanib otsida viise selle tõhustamiseks Tartu Ülikoolis pea 300 õpilase näitel.

Lisaks Kasepalule pääsesid lõppvooru Jako Siim Eensalu (TTÜ), Mariann Proos (TÜ), Mai Simson (EMTA) ja Dagni-Alice Viidu (EMÜ). 

 

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: