Plastimolekulid häirivad ajus närviimpulsse

Foto: Charles Deluvio/Unsplash

Plastist veepudel on klaaspudelist märksa kergem, kuid keskkonnale ja tervisele võib plast olla ohtlikum. Saksa teadlased on nüüd kindlaks teinud, et plastpudelite koostises laialt kasutatavad ained bisfenool A ja bisfenool S häirivad närviimpulsside edastamist ajus.

Bisfenool A kohta on juba ammugi teada, et see võib toimida inimese organismis naissuguhormoonina ja põhjustada mitmesuguseid tervisehädasid. Ka katseklaasis kasvatatud närvirakkude talitlust on ta näidatud mõjutavat.

Bisfenool A-d on kohati asendatud bisfenool S-ga, kuid seegi ühend ei tundu päris tervislik olevat.

Peter Machnik ja ta kolleegid Bayreuthi Ülikoolist on teinud nüüd katseid kaladega, kus jälgisid nii bisfenool A kui ka bisfenool S toimet nende ajurakkudele mitme nädala vältel.

Selgus, et ka juba väikeses koguses häirisid need ühendid impulsside edasikandumist närvirakkude vahel, paigast läks erutus- ja pidurdusprotsesside koordinatsioon.

On aga teada, et erutuse ja pidurduse kehv kooskõlastus võib närvisüsteemi talitluses mitmesuguseid tõrkeid tekitada.

Kahjustused ei ilmnenud katses kohe, kuid kuu ajaga tuli nii bisfenool A kui ka bisfenool S kahjustav toime vaieldamatult ilmsiks.

Machnik ja kaasautorid julgevad ajakirjas Communicatons Biology väita, et tõenäoliselt mõjuvad need ühendid enam-vähem samal moel ka inimese ajurakkudele.

Nad lisavad, et nende kasutatud katsemeetodit võiks rakendada ka võimalike alternatiivsete plastiainete ohutuse uurimiseks.

Teadusuudised on Vikerraadios eetris esmaspäevast reedeni ca kell 8.35 ja laupäeval ca kell 8.25

Toimetaja: Maarja Merivoo-Parro

Allikas: Vikerraadio

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: