Metsaraie võib sõltuvalt kohast kliimat ka jahutada
Ameerika teadlaste uuringust ilmneb, et ütlusel "kus metsa raiutakse, seal kliima kannatab" ei pruugi alati tõepõhja all olla. Palju sõltub ka sellest, kui tume või hele on metsaalune maapind.
Christopher Williams ja ta kolleegid Massachusettsi osariigis Worcesteri linnas asuvast Clarki Ülikoolist kirjutavad ajakirjas Science Advances, et mõnes paigas kasvava metsa mahavõtmine võib kliimat ka jahutada, mitte soojendada.
Teadlased teavad ammu, et mets püüab õhust süsihappegaasi ja hoidistab seda nii puudesse kui ka mulda. Selle võrra aeglustub kasvuhoonegaaside kuhjumine atmosfääri.
Kuid teisalt, nagu Williams ja kolleegid tähelepanu juhivad, kipub mets olema värvitoonilt tumedam kui muud alad, mistõttu neeldub metsas ka rohkem päikesevalgust ja -soojust kui mujal, tagasi kosmosse peegeldub aga energiat vähem, ja kliima soojeneb.
Samasugust, niinimetatud albeedonähtust on tähele pandud ka polaaraladel, kus jää ja lume sulades paljandub tumedam vee- või maapind.
Metsa puhul on küsimus selles, kumb nähtus, kas soojuse või süsiniku püük teise üles kaalub.
Williams ja ta kaaslased väidavad uusi satelliitvaatlusandmeid arvesse võttes, et Ameerika Ühendriikide põhiterritooriumist umbes veerandil toob metsaraie kaasa rohkem jahtumist kui soojenemist.
Seejuures näiteks Mississippi jõest ida pool ja Vaikse ookeani rannikul kasvavat metsa raiudes peaks kliima kokkuvõttes soojenema, maa lääneosa sisemaisemates piirkondades aga jahutab metsakadu kliimat.
Teadlased ei jäta märkimata, et nende tulemust ja edasisi sellesuunaseid uuringuid tuleks kliima- ja metsapoliitika kujundamisel arvesse võtta.
Teadusuudised on Vikerraadios eetris esmaspäevast reedeni ca kell 8.35 ja laupäeval ca kell 8.25
Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa