Kosmoseinterneti pakkujate arv võib oluliselt kasvada

Satelliidivõrgustik teeks samas meelehärmi astronoomidele.
Satelliidivõrgustik teeks samas meelehärmi astronoomidele. Autor/allikas: SpaceX

Euroopa Liit kavatseb uurida, palju maksab selle kodanikke internetiga varustava tehiskaaslaste võrgu loomine. Tiheneva konkurentsi valguse oleks olnud targem käituda hokimängija Wayne Gretzkyna ning nüüd toore jõu rakendamise asemel olla õiges kohas oluliselt varem, leiab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

USA ja Kanada hokisõprade arvates on maailma kõigi aegade parim mängija kanadalane Wayne Gretzky. Vastupidiselt ootustele polnud ta teistest mängijatest kiirem ega tugevam. Oma meeskonna arvestuses oli ta nendelt näitajatelt hoopiski üks kõige nõrgemaid. Mehe edu seletab mõttetera, et sa ei pea olema seal, kus on litter, vaid seal, kuhu litter jõuab. Tüüpiliselt on litri juures alati palju pusimist ja vaja kasutada rohkesti jõudu. Õiges kohas oodates on ruumi rohkem ja lihtsam ka väravaid lüüa. Tarkust kinnitab Gretzky mängustatistika.

Hokist toodud näide aitab mõista Elon Muski ärivaistu. Ta püüab paigutada väärtuspakkumised sinna, kus pole palju trügimist. Tihti peetakse neid hulludeks ideedeks ja jäetakse ruumi, kuid kuhu varem või hiljem saabub võimalus värav lüüa. Näitena olgu toodud Maad ümbritsevale orbiidile paigutatavate interneti ühendust pakkuvate sidesatelliitide võrgustik Starlink. Ettevõtte juht omistas süsteemile eelmise aasta novembris 1.0 viitamaks, et tegemist on esimese etapi valmimisega. Lõplik versiooninumber peaks olema kümnendi lõpuks 3.0, kui Maad ümbritseb koorikulaadne 42 000 tehiskaaslase võrgustik.

Tehtud on juba päris palju. Alates eelmisest aastast on orbiidile viidud peaaegu tuhat tehiskaaslast. Ülesande lahendamiseks kasutatakse tema enda rajatud raketitranspordi firmat SpaceX. Iseseisvalt edukas ettevõte transpordib seadmeid ja inimesi rahvusvahelisse kosmosejaama, teenindab USA valitust ja sõjaväge ning arendab inimkonna geenide päästmiseks ja Marsile reisimiseks sobivat raketti.

Viimati, detsembri esimesel nädalal viidi kosmosesse uus 60 sideseadmest koosnev partii. Firma alustas septembris 880 tehiskaaslasest võrgustiku testkasutamist USA ja Kanada huvilistele. Ühtlasi küsiti riigilt peaaegu 900 miljonit dollarit maarajoonides interneti ühenduse tagamiseks.

Järgmise aasta lõpuks lubab Musk pakkuda internetiühendust tervele maailmale. Selleks ajaks peaks kasutusel olema vähemalt 1440 tehiskaaslast. See tähendaks novembri lõpu seisuga töös olevale 953 umbes 500 lisamist. Lõppeva aasta kevadel teatas firma, et suudab päevas valmistada kuus tehiskaaslast. Transpordiks kasutatakse Falcon 9 raketti, mis suudab toimetada orbiidile 60 tehiskaaslast.

Kavas on võtta kasutusele suurema kandevõimega rakett. Maal on satelliidiga side pidamiseks vajalik umbes 50-sentimeetrise läbimõõduga taldrik antenn ja modem. Täna on komplekti hind 499 dollarit ja teenuse kuutasu 99 dollarit, sidekiiruseks lubatakse 50 – 150 Mbit/sek. Wayne Gretzky moodi saab Elon Musk ettenägeliku positsiooni tõttu lüüa väravaid üpris segamatult.

Juba on näha, kuidas teised mängijad koguvad hoogu ja tormavad samase kohta. Korealaste Samsung kavandas mõne aasta eest 4600 satelliidile rajatud sideteenuse loomist. Tänaseks pole veel teada, kas ja millal sõidavad nad oma seadmetega mõnele kosmodroomile.

Lisaks on lubanud Kanada päritolu Telesat järgmiseks aastaks orbiidile saata 117 internetti tarnivat sidejaama. Nendegi plaanide reaalsest teostamisest pole midagi rohkemat kuulda.

India miljardär Sunil Mittal kavandas 650 tehiskaaslasega globaalse side teenust OneWeb, mis pidanuks käivituma aastal 2021. Käesoleva aasta märtsis kuulutas ettevõte välja pankroti, lootes võlausaldajate eest kaitset ja projekt väikese viivitusega ikkagi teoks teha. Neil on juba kosmoses 68 tehiskaaslast. Huvitava puändina küsis firma kevadel USA telekomi järelvalvajalt luba suurendada kavandatavate sidevahendite arvu 48 000-ni. Novembris sai ettevõte miljardi dollari suuruse investeeringusüsti, muu hulgas Ühendkuningriigi valitsuselt ja väljus pankrotist.

Huvitavaks ja realistlikuks võib pidada Amazoni kavandatud globaalse interneti sideprojekti Kuiper, mis rajaneb 3 236 tehiskaaslasele. Seadmed peaks jõudma kosmilisele töökohale algava kümnendi jooksul. Amazoni eelis on samuti oma raketiteenus. Blue Origin rakett on jõudnud arendusjärgust juba esimeste lendudeni. Koos eduga kasvas ka lubaduste julgus. Näiteks lisandus eesmärgina lennata aastal 2024 Kuule.

Firma teatas kolmapäeval tulevase sidesüsteemi esimese olulise teetähiseni jõudmisest. Selleks on Maal side vastuvõtuks vajaliku antenni ja muu raudvara edukas testimine erinevates keskkonna tingimustes. Edu ilmestas umbes 35 000 kilomeetri kõrgusel geostatsionaarsel orbiidil asuvalt satelliidilt vastuvõetud 4K telepilt. Side kiiruseks olevat 400 Mbit/sek ja teenus avatakse, kui orbiidil on esimesed 578 Amazoni logoga tehiskaaslast.

Kõigi nende näidete valguses levivad huvitavad kuuldused Euroopa Liidust. Väidetavalt kavandatakse kuue miljardi euro eraldamist projektile, millega asutakse looma eurooplasi internetisidega varustavat tehiskaaslaste võrgustikku. Võimalik, et kuulujutud tehakse avalikuks teadaandeks juba käesoleval neljapäeval.

Algust tehakse tehnilise uuringuga. See peaks valmima järgmise aasta lõpuks. Seda ilmsemalt ei uurita, kas ülesanne on tehtav, vaid tahetakse teada, kui palju idee teostus maksab. Sisuliselt mõeldakse, kui palju jõudu on vaja, et tiheneva konkurentsi tingimustes oma meeskonda aidata. Targem olnuks juhinduda Wayne Gretzky mõttest.

Esmaspäevast neljapäevani võib Kristjan Porti tehnoloogiakommentaari kuulda Raadio 2 saates "Portaal".

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Allikas: "Portaal"

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: