Akadeemikute valimised 2020: kes on Elmo Nüganen

Elmo Nüganen esitati teatrikunsti ala akadeemiku kohale.
Elmo Nüganen esitati teatrikunsti ala akadeemiku kohale. Autor/allikas: Sander Koit / ERR

Eesti Teaduste Akadeemia akadeemikukandidaadiks teatrikunsti valdkonnas esitati sel aastal Linnateatri peanäitejuht ja Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia näitlejatöö professor Elmo Nüganen. ERR Novaator teeb Nüganeni tegevusest lühiülevaate.

Akadeemikukandidaat Elmo Nüganen (58) on Eesti Linnateatri peanäitejuht ja Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia näitlejatöö professor. Karjääri vältel on ta astunud üles nii näitlejana, toonud lavale kümneid lavastusi kui ka teinud režisööritööd.

Nüganeni lavastused on tuntud näitlejate professionaalse ansamblimängu ning nüansi- ja detailirohkuse poolest, pälvides nende eest auhindu ka näiteks Venemaal ja Lätis. Sarnaselt on leidnud Eestis ja mujal maailmas tunnustust tema teatri- ja filmirollid. Neist ühe tuntumana esitati Eesti-Gruusia kööstöös valminud "Mandariinid" Kuldgloobuse ja Oscari nominatsioonile.

Režissöörina on kajastanud Nüganen nii Eesti Vabariigi ajalugu käsitlevaid teemasid kui ka tänapäeva inimese eneseotsinguid.

Teiste auhindade hulgas on annetatud talle Valgetähe II klassi teenetemärk ja pälvinud Venemaa riikliku kunstipreemia. Eesti teatri aastaauhind parimale lavastajale on antud Nüganenile viiel korral ning kolmel korral on pälvinud ta Eesti Vabariigi kultuuripreemia.


Akadeemikuid otsitakse sel korral kolmes valdkonnas: matemaatika ja matemaatiline statistika, metsandus ning teatrikunst. Igas valdkonnas saab akadeemikuks üks inimene. Akadeemikud valitakse välja 2. detsembril toimuval Eesti Teaduste Akadeemia üldkogul.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: