Akadeemikute valimised 2020: kes on Veiko Uri

Akadeemikukandidaat Veiko Uri.
Akadeemikukandidaat Veiko Uri. Autor/allikas: Erakogu

Eesti Teaduste Akadeemia akadeemikukandidaadiks metsanduse valdkonnas esitati sel aastal Eesti Maaülikool metsaökosüsteemide professor Veiko Uri. ERR Novaator teeb Uri tegevusest lühiülevaate.

Akadeemikukandidaat Veiko Uri (50) on Eesti Maaülikooli metsaökosüsteemide professor, kes keskendub metsaökosüsteemide aineringele ja biomassi produktsioonile. Samuti jääb uurimisvaldkonna sisse metsaökoloogia metsakasvatus. Samuti üritab ta võimalusel kindlustada, et uurimistulemustel on rakenduslik väljund, mis aitaks muuta metsamajandust senisest teaduspõhisemaks.

Käimasolevate projektide tulemusel loodab Uri paremini mõista erinevate raieviiside mõju metsas talletunud süsiniku hulgale. Teiste uurimissuundadena uurib ta ka valgustusraiete mõju viljakates kasvukohtades kasvavatele kaasikutele ning töötab välja Eesti puistute biomassi mudeleid.

Veiko Uri juhendamisel on kaitstud 28 magistrikraadi ja neli doktorikraadi.

Muu hulgas kuulub Uri Eesti Maaülikooli ja agrobiotehnoloogia arenduskeskuse nõukogusse. Samuti on ta Eesti looduseuurijate seltsi ja Akadeemilise metsaseltsi liige. Aastal 2016 annetati talle Eesti Punase Risti V klassi teenetemärk ja 2013. aastal pälvis ta Eesti Vabariigi teaduspreemia põllumajandusteaduste alal.


Mida peate oma senise elu ja karjääri kõige nauditavamateks hetkedeks ning kui palju võivad ühtida need põhjustega, mille pärast teid akadeemikukandidaadiks esitati?

Akadeemilises elus teevad head meelt mitmed õnnestumised, aga riigi teaduspreemia on olnud suurim tunnustus.

Mida peate te oma valdkonnas peamisteks väljakutseteks Eestis ja maailmas tervikuna?

Võib arvata, et kliimamuutustest tingitud probleemid saavad olema väga olulised väljakutsed nii Eesti metsanduses kui ka maailmas laiemalt.

MIllisena näete te akadeemikute rolli 21. sajandi ühiskonnas ja kui palju peaks neid argielus näha olema?

Arvan, et akadeemikute roll on jätkuvalt tippteaduse edendamine oma valdkonnas ning riigi ja ühiskonna teaduspõhine nõustamine.

Mida tähendaks akadeemiku tiitli saamine teile isiklikult ja kui palju see teie elus muudaks?

Tunnustust ja suuremat vastutust.


Akadeemikuid otsitakse sel korral kolmes valdkonnas: matemaatika ja matemaatiline statistika, metsandus ning teatrikunst. Igas valdkonnas saab akadeemikuks üks inimene. Akadeemikud valitakse välja 2. detsembril toimuval Eesti Teaduste Akadeemia üldkogul.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: