Arst: head tervist pole mõtet otsida ühest imemenüüst ega -vitamiinist

Tasakaalustatud ja tervislikku toitumist pole võimalik asendada purgivitamiinidega ega erimenüü jälgimisega, leiab Põhja-Eesti Regionaalhaigla kliinilise toitmise arst-konsultant Hanna-Liis Lepp.

"Kõik tahavad õudselt eri retsepti, eri menüüd, kuid ka näiteks kaalulangetamisel peaks sööma tasakaalustatud tervislikku toitu. Eestis on toitumissoovitusi välja antud juba mitmendat korda, aga me lihtsalt ei järgi neid. Fakt on, et me toitume valesti," tõdes Lepp saates "Prillitoos". Näiteks tuli 2014. aastal Tervise Arengu Instituudi tehtud üle-eestilisest uuringust välja, et eeskätt jäävad toidulaualt puudu köögiviljad-puuviljad ja roheline. Eriti terav on probleem vanemate meeste seas.

Arst tõdes, et mida vanem on inimene, seda raskem on kätte saada kõik vajalikud toitaineid. "Aasta-aastalt meie toiduenergia vajadus väheneb, aga toitainelised vajadused jäävad samaks või peaksime saama neid toiduga isegi rohkem kui keskealised või nooremad," laiendas Lepp. Vanematel inimestel pole imendumise ja seedumise protsess sedavõrd tõhus kui noorematel.

Kuigi mikrotoitained, sh vitamiinid ja mineraalid, on olulised, ei tohi ära unustada makrotoitaineid. "Eakatel on haigestumise riskitegur valgudefitsiit, toiduvalgudefitsiit. Valguallikad on meil enamasti olemas, need on kala-liha-muna, aga me ei tahaks, et neid saaks liiga palju sinna menüü tasakaalu," sõnas arst. Sinna kõrvale tuleks süüa köögivilju ja pähkleid, kust saab lisaks ka mineraale ja häid rasvhappeid.

"Hea valgu ja asendamatute rasvhapete ning rasvlahustuvate vitamiinide allikas on kala ja seda igas formaadis. Kui pähkleid, mandleid, seemneid on raske süüa just närimisprobleemide tõttu sageli, siis võiks just pähklipastasid teha, mida on meie poelettidel saada," lisas Lepp.

Samas hoiatas arst ainult ühele toidugrupile lootma jäämise eest. Näiteks on uuringud näidanud, et kuigi täisteratoodetest võiks saada mitmeid tarvilikke mikroelemente, ei pruugi leiduda neil teatud piirkondade muldadel kasvanud teraviljades piisavalt palju. Liha süües tuleks eelistada aga täisliha, sest lihatooted ei sisalda väärtuslikku toiduvalku ega ka rauda kuigi palju.

Toidulisandite võtmine peaks olema hoolikalt läbi mõeldud ja põhjendatud. "Vanemas eas ning puu- ja köögivilju mitte sööva suitsetaja puhul on täiesti mõistlik, et ta võtab C-vitamiini juurde. Me ei saa aga tõenduspõhiselt öelda, et kõik peaksid võtma päevas grammi C-vitamiini Covidisse nakatumise ärahoidmiseks. Sellesama rahasummaga võiks osta tasakaalustatud toidu produkte, millega saan tõesti oma tervisele kasu," rõhutas Hanna-Liis Lepp.

Arst lisas, et eakad peaksid võtma kindlasti D-vitamiini, mida ei saa enam kui 65-aastased Eesti elanikud piisavalt isegi tasakaalustatud toidulaua puhul.

Intervjuu Hanna-Liis Lepaga on "Prillitoosis" eetris pühapäeval, 25. oktoobril.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: