Rinnavähi sõeluuringule jõuab veidi üle poole kutsututest

Rinnavähk on kõige sagedasem pahaloomuline haigus naistel, kuid paljud naised rinnavähi sõeluuringusse ei lähe, rääkis Ida-Tallinna keskhaigla rinnakirurg Gabor Szirko "Prillitoosis".

On see olukord nii hull rinnavähi osas, et sõeluuringut peab kogu aeg tegema?

Olukord ei ole hull, eks seda haigust on igal pool ja üle maailma. Eestis ei ole seda kuidagi rohkem kui mujal Euroopas, aga võib-olla Eesti eripära on siin aastate jooksul olnud see, et me avastame rinnavähki veidikene hiljem kui teised riigid. Nagu pahaloomuliste kasvajate puhul ikka, mida hiljem avastad, seda kitsamad on ravivõimalused ja seda vähem efektiivsed need on.

Rinnavähi sõeluuringust tuleb rääkida sellepärast, et meil on sõeluuringu programm. /--/ Niisuguseid sõeluuringuprogramme on suhteliselt vähe, kuhu kutsutakse terveid kaebusteta inimesi selleks, et leida pahaloomuline kasvaja enne, kui see pahaloomuliseks muutub. Eestis on kolm sõeluuringut: emakakaelavähi sõeluuring, rinnavähi sõeluuring ja jämesoolevähi sõeluuring.

Rinnavähi sõeluuring on selle poolest tuntud, et seal ei käida eriti palju. Kutseid saadetakse kõigile ravikindlustatud naistele, kes on nii-öelda selle õige sünniaastaga, aga uuringule jõuab ainult veidi üle poole. Sõeluuringu üleval hoidmine on metsik töö, see on suur ajakulu ja raha kulub selle peale palju. Meie ühiskond paneb selle raha kokku, et teha sõeluuringut. Sellega hoiame inimesi tervena, teeme juurde tervena elatud eluaastaid

Rinnavähi sagedus hakkab tõusma alates 50 eluaastast. Need on tegelikult noored töövõimelised naised, kes võiksid nii iseendale kui ühiskonnale kasulikud olla. Selleks, et neid säästa sellest kaugelearenenud rinnavähi traumast, ongi sõeluuring tehtud, aga naised millegipärast suhtuvad sellesse veidi leigelt.

Äkki ongi asi selles, et vanemad inimesed arvavad, et oh, mis mina, mina olen juba nii eakas, et minule ei hakka enam miski külge. Millised need põhjused võiksid olla?

See on üks niisugune põhjus. Vanasti me arvasime, et inimesed kardavad, kuna uuring on kuidagi valus või tulevad halvad uudised. Aga tegelikult see põhiline põhjus tundub olevat, et terved Eesti inimesed mõtlevad, mis ma ikka sinna arsti juurde lähen, kui mul midagi häda ei ole. Meile meeldib vähemalt niimoodi mõelda endist, et oleme hästi mõistlikud inimesed ja me ei hakka kuskile ronima, kui midagi häda ei ole.

Rinnavähi sõeluuring ongi mõeldud selle jaoks, et haigus varakult üles leida. Kui rinnavähk hakkab juba tunda andma, siis ei ole hilja, aga on vaja rohkem ravida, ebameeldivamaid ravimeetodeid kasutada ja see tulemus ei ole alati nii hea.

Ma mäletan oma nooremast põlvest seda, et kui sa käid saunas või duši all, siis vahest võib ise ka kombata. Kui sa tunned mingit võõrast muhku või midagi taolist, siis kohe tuleb minna. Muidugi võib hilja olla, aga vähemasti saad põhjuse, miks minna.

Kindlasti ei ole hilja. Sõeluuring on vanuses 50–70 eluaastat ja kahe aasta järel. See üksinda muidugi ei anna nii head resultaati, sinna juurde on vaja ka teadlikkust, et rinnavähk on olemas, ta on sage haigus ja rindadele tuleb tähelepanu pöörata.

Kõigil naistel alates noorest east peale soovitame kord kuus – peale menstruatsiooni, kui rinnad ei ole nii valusad ja ei ole nii tükkis – peegli ees oma rinnad korralikult läbi kombata. Iga kuu seda tehes tekib hea taju ja oskus. Kui mingisugune uus moodustis silma jääb või sõrmede alla jääb, et siis tulla rinnaarsti juurde ja näidata ette.

Sõeluuringu eelis on see, et kui kombeldes leiab üles sentimeeter või suurema kasvaja, siis sõeluuring, mis on röntgenuuring või rindade läbivalgustamine, see leiab juba mõnemillimeetrise kasvaja üles. Sõeluuringus leitud rinnavähid on nii kergesti ravitavad, et inimene peaaegu ei panegi tähele, et seal midagi on olnud.

Sellel ajal, kus korona möllab, võib-olla on üks põhjus see, et inimesed kardavad ka tulla. On see turvaline?

See on turvaline, haiglates ja polikliinikutes on praegu sõjaväerežiim – kõigil on maskid ees ja pindasid desinfitseeritakse. Ainus asi, mis koroona tegi eelmine kevad, oli rinnavähi sõeluuringu pausi peale minek paariks kuuks, nüüd see on jälle käimas.


2020. aastal kutsutakse rinnavähi sõeluuringule ravikindlustatud naisi sünniaastatega 1953, 1954, 1958, 1960, 1962, 1964, 1966, 1968 ja 1970.

Rinnauuringule saavad minna naised ka sõeluuringu väliselt ja selleks ei pea sõeluuringu sihtrühma kuuluma. Kui soovid uuringule minna, siis tuleb Sul kõigepealt pöörduda oma pere- või naistearsti poole, kes kontrollib Sinu tervist ja vajadusel suunab rinnauuringule.

Toimetaja: Indrek Ojamets

Allikas: "Prillitoos"

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: