Hiina kasutas koroonavaktsiini katsetamiseks sõdureid

Hiina rahvavabastusarmee
Hiina rahvavabastusarmee Autor/allikas: Wikimedia Commons

Hiina sõjaväe teadlased aitasid välja arendada koroonaviiruse vaktsiini, mis on esimesena saanud heakskiidu piiratud kasutamiseks. Siiski on jäänud selgusetuks, kas vaktsiiniuuring on läbi viidud eetilistel põhimõtetel.

Hiina rahvavabastusarmee (PLA) on maailma suurim relvajõud. Koroonaviiruse pandeemia on näidanud, et Hiina rahvavabastusarmees on kasvatatud kompetentsi meditsiinilistes uuringutes, sealhulgas on nad tegelenud koroonaviiruse vaktsiini välja töötamisega, vahendab teadusajakiri Nature.

Kuigi siiani pole Hiina sõjavägi tuntud tipptasemel meditsiiniliste uuringute poolest, on seal alates 2015. aastast üha suurenenud teadlaste värbamine ja investeeringud teadustegevusse.

"Kuid me pidime värbama vaid 108 vabatahtlikku. Vaktsiini testimise teises faasis oli vabatahtlike esimese vaktsineeritute grupi perekondadest," selgitas Chen. Ta lisas, et kõik see liigutas teda väga ja ta arvab, et Wuhani inimesed on tõelised kangelased.

Juulis avaldati eelretsenseeritud teadusajakirjas The Lancet nende uuringu tulemused, mis näitasid vaktsiin on turvaline ja võimeline esile kutsuma immuunvastust. Juba enne vaktsiini tõhususe tõestamise ulatuslikke katseid oli Hiina valitsus vaktsiini piiratud kasutamise sõjaväelaste seas heaks kiitnud.

Välja töötatud vaktsiini nimetus on Ad5-nCoV, see põhineb adenoviirusel, mis põhjustab samuti ülemiste hingamisteede haigusi.

Mõttekoja Center for a New American Security analüütik Elsa Kania ütles, et nad püüavad mõista, milline võib olla Hiina sõjaväe meditsiiniuuringute ulatus, uurimistöö kvaliteet ja konkurentsivõime.

Ta lisas, et teadlased tunnevad muret koroonaviiruse vaktsiiniuuringute eetilise poole pärast. Selgusetuks on jäänud, kas sõjaväelased said valida, et neile vaktsiini manustatakse.

Ka teiste riikide sõjajõudude seas, sealhulgas USA-s, tegeletakse koroonaviiruse vaktsiini uuringutega. Kuid Hiina rahvaarmee suurus ja reformide toimumise kiirus, et muu hulgas tegeletakse teadustegevusega, muudab olukorra analüütikute hinnangul murettekitavaks, eriti USA ja Hiina kasvavate poliitiliste pingete taustal.

Hiina analüütik Adam Ni Austraalia riiklikust ülikoolist Canberrast lausus, et kui Hiina välja töötatud vaktsiin peaks saama laialdase kasutamise heakskiidu enne teisi riikie – eriti enne USA-d – on see Pekingi jaoks suur propaganda võit.

Koroonaviiruse pandeemia on Hiinale andnud võimaluse esile tõsta oma sõjaväe teadussaavutusi nii kodu- kui ka välismaal. Näiteks tegelesid Hiina rahvavabastusarmee epidemioloogid ja meditsiinitöötajad Wuhanis haigestunud inimeste ravimisega, haiguspuhangu monitoorimise ja meditsiinitarvete jaotuse jälgimisega. Ühtlasi on Hiina sõjavägi aidanud viirusepandeemiaga toime tulla Pakistanis, Iraanis, Iraagis, Liibanonis, Vietnamis, Laoses, Myanmaris, Kambodžas ja Itaalias.

Toimetaja: Indrek Ojamets

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: