Mehed ja naised magavad isemoodi

Foto: rachel CALAMUSA /Wikimedia Commons

Inimesed lähevad enamasti ikka õhtul magama ja ärkavad hommikul üles. Millal täpsemalt aga keegi magada või ärkvel olla eelistab, võib muidugi isikuti erineda.

Ameerika teadlased on nüüd põhjaliku analüüsi tulemusel tuvastanud, et meestel ja naistel on need eelistused statistiliselt erinevad: naised on pigem hommikuinimesed ja virguvad varem, mehed pigem õhtuinimesed ja uinuvad hiljem.

See ei tähenda mõistagi, et see erinevus igal üksikul paaril kindlasti just sedapidi avalduks, kuid suurte inimhulkade peale keskmistatuna just selline tulemus neil teadlastel välja tuli.

Seán Anderson ja Garret FitzGerald Pennsylvania Ülikoolist ei uurinud inimeste ööpäevarütme otse, vaid süvenesid paljudesse mahukatesse uuringutesse, mis maailmas sel teemal varem on tehtud.

Seejuures jõudsid nad veel päris mitme muugi sugudevahelise erinevuse jälile. Selgus näiteks, et loomuliku ööpäevarütmi segipaiskumine häirib naisi vähem kui mehi. Naised magavad ka kauem kui mehed ja kui juba magavad, siis püsivad pikemalt sügavas unes.

Magades lasevad naised end välistest segajatest vähem häirida kui mehed. Mehed aga lasevad naistest meelsamini mõnikord ka päevasel ajal silma looja.

Miks küll meeste ja naiste une- ja ärkvelolekurütm sel viisil erineb, ei oska Anderson ja FitzGerald lõpuni ära seletada. Nad peavad võimalikuks, et mängus on naiste emaroll, mis nõuab rohkelt lastega tegelemist.

Lastel aga, sõltumata soost, ühtivad une ja ärkveloleku ajad pigem naiste kui meeste omadega. Seegi tõik tuli Andersonil ja FitzGeraldil omaenda analüüsist ilusti välja.

Kõigest sellest kirjutavad nad lähemalt ajakirjas Science.

Teadusuudised on Vikerraadios eetris esmaspäevast laupäevani kell 8.35.

Toimetaja: Indrek Ojamets

Allikas: Vikerraadio

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: