Platonil oli õigus: kivid on keskmiselt kuubikujulised

Foto: Wikimedia Commons

Platonil oligi õigus – Maa on keskmiselt tehtud kuubikutest. 5. sajandil e. Kr. elanud Kreeka filosoof Platon arvas, et universum koosneb viiest ainetüübist: maa, õhk, tuli, vesi ja kosmos. Igaüht neist kirjeldas ta mingisuguse geomeetrilise kujundiga ehk platoonilise kehaga. Platoni kohaselt on just Maa tehtud kuubikutest.

Pennsylvania ülikooli, Budapesti tehnika- ja majandusülikooli ja Debreceni ülikooli teadlased tõestasid, et Platoni väitel on tõepõhi all ja just kivide keskmiseks kujundiks kuup. 

Budapesti tehnika- ja majandusülikooli matemaatik Gabor Domokos töötas välja mudeli, millega sai prognoosida, et looduslikud kivid killustuvad just kuubikujulisteks tükkideks.

Et kontrollida, kas matemaatilised mudelid on oma olemuselt tõesed, mõõtis meeskond sadu mitmesuguseid kivimeid ja analüüsis ka tuhandeid teisi varem kogutud kivimeid. Hoolimata sellest, kas kivile on kuju andnud loodus või inimene, on uurimisrühma tulemuste kohaselt kivide keskmine kuju kuup.

Kui võtta kolmemõõtmeline hulktahukas ja lõigata seda üha väiksemateks kildudeks, siis saame suure hulga hulktahukakujulisi kujundeid. Keskmises mõttes ongi nende kildude kuju kuubik. 

Uuringu üks autor Douglas Jerolmack spekuleeris, et tõenäoliselt vaatles Platon kivikaljut ja pärast selle vaatepildi põhjalikku analüüsi järeldas ta, et objekti keskmine kuju on kuubik.

Kui loodusest üles korjata kivi, pole see ju täiuslik kuup, vaid igaüks neist on statistilises mõttes justkui kuubi vari. Siinkohal ongi ehk paslik meelde tuletada Platoni koopa allegooriat, mille kohaselt on idealiseeritud vorm maailmaruumi mõistmiseks hädavajalik, kuid kõik, mida me näeme, on moonutatud varjud täiuslikust vormist. 

Autorid kirjutavad uuringu tulemustest Ameerika Ühendriikide Teaduste Akadeemia toimetistes.

Teadusuudised on Vikerraadios eetris esmaspäevast laupäevani kell 8.35.
Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: