Pühapäeval on teine katse tudengisatelliidi Hämarik orbiidile lennutamiseks

Pühapäeva varahommikuks on planeeritud kosmoseraketi Vega start. Raketi pardal on ka Tallinna tehnikaülikooli teine tudengisatelliit Hämarik.

Algselt 19. juunile planeeritud start jäi ära tugeva tuule tõttu kõrgemates atmosfääri kihtides. Kui ilmaolud on ebasoodsad, võib ka pühapäevane start edasi lükkuda.

Euroopa Kosmoseagentuuri (ESA) Youtube'i kanalis edastatav otseülekanne raketi stardist algab Eesti aja järgi kell 4.51.

Veebikeskkonas Zoom kommenteerivad toimuvat Tallinna tehnikaülikooli kosmosekeskuse eksperdid.

Rakett Vega pardal on tehnikaülikooli tudengite ning AS Dateli koostöös valminud teine tudengisatelliit Hämarik. Hämarik on kahest tudengisatelliidist teine, mille tehnikaülikool koostöös Dateliga orbiidile saadab.

Satelliit Koit startis eelmise aasta 5. juulil raketiga Venemaalt. Koit ja Hämarik on 1U kuubik-satelliidid (10*10*10 cm).

Satelliiditiimi juht Rauno Gordon kinnitas, et tehnikaülikooli meeskonna plaan teha niivõrd väikese satelliidiga kosmosest Maa seiret on pretsendenditu ning ambitsioonikas. "Niivõrd väikese satelliidiga pole seda keegi varem proovinud. See vajas erilisi kaameraid, suurt arvutusvõimsust ja nii kiiret andmesidet ning kõik need süsteemid tuli meil endil arendada."

"Kasutame täna meie majanduses ära vaid murdosa kosmosevaldkonna võimalustest. AS Datel on viimastel aastatel panustanud Maa kaugseire teemalistesse arendusprojektidesse. Tunnustus TalTechile selle eest, et Eestis pealekasvav inseneride põlvkond on kosmosetehnoloogiatega kursis järjest rohkem ja rohkem, praktiliselt "sina peal"," lisas Urmas Kõlli Datelist.

Koit ja Hämarik on ehitatud Maa seiramiseks kosmosest – satelliidid teevad pilte ja videoid, mille abil saab jälgida sündmusi, kaardistada Maad ja jälgida taimkatte elu. Mõlemal satelliidil on kaks kaugseire kaamerat, millest üks teeb värvipildi (RGB) ja teine lähiinfrapunase (NIR) pildi. Nende abil saab näiteks analüüsida metsade ja põldude elujõulisust või merekeskkonna kvaliteeti nii ajas kui ka ruumis.

Tallinna tehnikaülikooli satelliidiprogramm sai alguse 2014. aastal. Programm hõlmab kogu ülikooli, see on rahvusvaheline ja interdistsiplinaarne initsiatiiv, millesse on panustanud teadus- ja ettevõtluspartnerid nii Eestist kui ka välismaalt. Satelliidi arendus- ja alamsüsteemide testimine toimus aastatel 2016-2018.

Satelliidid Koit ja Hämarik valmisid 2019. aastal ning Koit lennutati orbiidile 5. juulil 2019. Pärast seda testiti Hämarikku uuesti, näiteks tehti ka vibratsiooni- ja löögikatseid ning selle tulemusel muudeti komponente ja alamsüsteeme töökindlamaks.

Satelliidiprogrammis on kuue aasta jooksul kaasa löönud üle 150 tudengi, kes on saanud kogemusi erinevates valdkondades.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: