Legoklotsid võivad merevees ära laguneda alles sajandite pärast

Lego klotsid lagunevad merevees täielikult 100 kuni 1300 aasta jooksul.
Lego klotsid lagunevad merevees täielikult 100 kuni 1300 aasta jooksul.

Legoklotsid lagunevad merevees täielikult 100 kuni 1300 aasta jooksul. Sama võib kehtida teistegi tihkete plastmaterjalide kohta, hoiatavad teadlased.

Vaevalt, et keegi meist rõõmustab, astudes kogemata lastest laokile jäänud Lego klotsi otsa. Väikesed kuubikud on toodetud jäigast plastist ning loodud vastu pidama. Paraku peavad nad ka merre sattudes saastena vastu sajandeid, kirjutab ajakiri Science News.

Maakera ookeanid on saastunud kõikvõimalike plastiliikidega. Sageli on teadlastel raske hinnata, kui kaua täpselt ühe või teise saastetüki lagunemine aega võtaks, sest mereprügi päritolu pole võimalik kindlaks teha.

Inglismaa Plymouthi Ülikooli keskkonnateadlase Andrew Turneri sõnul on Lego klotsi selle kuju tõttu hõlbus muu prügi seas ära tunda. "Arvestades, et Lego klotside keemiline koostis on ajas muutunud, saab iga klotsi puhul hinnata, millal see valmistati," ütleb ta.

Turner ja kolleegid määrasid kaldaleuhutud Lego klotside keemilist koostist röntgenkiirguse abil. Nende uuritavad klotsid pärinesid Cornwalli rannakoristuse vabatahtlikelt. Viimased olid Lego klotse merekaldalt üles korjanud alates 2010. aastast.

Uurijad tegid kindlaks, et kaldaleuhutud klotsid toodeti 1970. aastatel. Seda lubas oletada klotsides sisalduv kaadmium, mida kasutati 1970. aastatel kollase ja punase värvipigmendi tootmiseks. Mürgisuse tõttu loobuti kaadmiumist järk-järgult 1980. aastate alguses.

Teadlased võrdlesid 14 paari kaldaleuhutud Lego tükke ja kollektsionääride hästihoitud 1970. aastatest pärit klotse. Nad eeldasid, et klotsid kukkusid merre uuena ehk 30 kuni 40 aastat tagasi.

Selgus, et vees hulpides olid klotsid kaotanud 3 kuni 40 protsenti oma massist. Kõike eelnevat arvesse võttes hindavad Turner ja kolleegid, et ühe Lego klotsi lagunemine võtab 100 kuni 1300 aastat.

Varasemad uuringud on näidanud, et ühel plastpudelil kulub ookeanivees lagunemiseks aastakümneid. Paraku sarnaneb elektroonikaseadmetes ja paljudes muudes toodetes kasutatav plastmass pigem Lego klotsile kui plastpudelile.

Turneri hinnangul tasub seega ookeanis heljuva plastprügi lagunemist hinnates rääkida ikkagi sajanditest, mitte kümnenditest.

Turneri ja kolleegide uuring legoklotsidest ja merereostusest ilmus ajakirjas Environmental Pollution.

Toimetaja: Airika Harrik

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: