Poorne materjal saab saasteaine heitgaasist kätte

Foto: Jiangnan Li//Manchesteri Ülikool

Teadlased on välja mõelnud uue hea võtte, kuidas auto heitgaasidest lämmastikdioksiid kätte saada.

Lämmastikdioksiid NO2 on mürgine kollakaspruun gaas, tuntud õhusaastaja, mis tagatipuks tekitab ka kasvuhoonenähtust ja sudu.

Tavaline katalüütiline konverter saab auto heitgaasist hästi kätte näiteks süsinikmonoksiidi, kuid lämmastikdioksiidi mitte nii hästi.

Martin Schröder ja Sihai Yang Inglismaalt Manchesteri Ülikoolist on nüüd koos kolleegidega katsetanud poorset materjali, mis on moodustunud metallorgaanilisest, täpsemalt tsinkorgaanilisest ühendist.

Selgub, et see materjal saab lämmastikdioksiidi auto heitgaasist tõhusalt kätte. Igasse pisikesse kikilipsukujulisse poorikesse jääb lõksu kuni kaks lämmastikdioksiidi molekuli.

Eriti hea on see, et kinni püütud lämmastiku saab materjalist soovi korral hiljem uuesti kätte, kui seda kümme minutit vees loputada.

Seal moodustub sellest lämmastikhape, millel on palju kasulikke rakendusi. Näiteks saab sellest teha väetist, raketikütust või nailonsukki.

Tühjaks tehtud filtrit saab aga seejärel uuesti lämmastikdioksiidi püüdmiseks kasutada.

Schröder, Yang ja kaasautorid kirjutavad oma uurimistööst ajakirjas Nature Chemistry.

Teadusuudised on Vikerraadios eetris esmaspäevast laupäevani kell 8.25.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: