Krüptoentusiastid nõuavad salapäraselt surnud ärihai haua avamist

Bitcoin.
Bitcoin. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Suurte summade kaduma minemisega võimenduvad igasugused nurjatusele viitavad hüpoteesid. Lühikese ajavahemiku jooksul nõuti nii kurikuulsa röövli John Dillingeri kui ka krüptorahaga tegelenud ärihai Gerald Cotteni haua avamist, vahendab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Näitleja Johnny Depp mängis 2009. aastal vändatud filmis "Public Enemies" kurikuulsat USA pangaröövlit John Dillingeri. Igast röövlist filme ei vändata. Dillinger oli suur erand, sest aastate jooksul on vändatud temast koguni neli täispikka filmi. Johnny Depp kehastas neist kõige viimast tõlgendust. Bandiit ületas mõttelise lävendi tänu röövide mastaapsusele ja legendi staatust toitnud hulljulguse ning edevuse kombinatsioonile.

Mehele pannakse süüks vähemalt 24 pangaröövi. Dillingeri haaret ja häbenematust iseloomustab veel nelja politseijaoskonna röövimine, et hankida relvi ja kuulikindlaid veste millega politseid oli end varustanud sõjaks pangaröövlite vastu. Tükk aega end seadusesilmade eest varjata osanud röövel leidis lõpu tänu informaatorile, kes juhtis politseid tema jälgedele kuni saatusliku tänavatulistamiseni Chicago teatrimaja ees.

John Dillingeri isa kaevas poja esimesest hauast välja, et tema viimast puhkepaika natukene ümber kujundada. Lahkunu surnukeha ümbritsenud kirst valati betooni ja kaeti hunniku vanametalliga, mille peale paigutati veel neli raudbetoonist plaati. Isa soov oli hoida legendaarse röövli hauast eemal hauaröövlid. See äratas omakorda kahtluseid. Järsku soovis ta varjata tegelikkust, milles polegi John Dillinger surnud?

Lõppeva aasta suvel andis Indiana osariigi terviseamet Dillingeri sugulastele loa haud siiski avada, et kontrollida mehe DNA-d ja ta rahulikumasse kohta ümber matta. Kõigi üllatuseks sugulaste soov vaidlustati. Umbes nädala eest keelas kohtunik surnuaia omaniku palvel haua avamise. Ilmselt on röövlist surnuaiale mingil moel kasu.

See lugu meenutab eelmise aasta detsembris ootamatult surnud 30-aastase kandalase Gerald Cotteni juhtumit. Gerald kohtas viimse päeva kohtunikku Indias reisimise ajal. Juhtumi teeb huvitavaks asjaolu, et tema pagasis oli ettevõtte QuadrigaCX teenuse kasutajate varasid hoidva virtuaalseifi krüptovõtmed ehk pikk numbrite ja sümbolite jada.

Firma tegeles krüptorahatehingute vahendamisega. Lahkunuga läks kaduma juurdepääs umbes 180 miljonile dollarile. Olgu võrdluseks Dillingeri röövide saak, mis oleks tänapäevases vääringus umbes seitse miljonit dollarit.

Krüptoraha eeliseks peetakse selle anonüümsust ja sõltumatust pankadest. Iga tugevusega kaasneb mõni nõrkus ja selleks võib pidada juurdepääsu. Näiteks seisab märkimisväärne kogus erinevat krüptoraha puutumatult ilma, et keegi oleks pärast esimest tehingut sellega midagi teinud. Tõenäoliselt on osa rahast kaotanud omaniku või on omanik kaotanud krüptovõtmed halva mälu, katki läinud või varastatud arvutite ja nutiseadmete tõttu. Tehniliselt on see osa rahast kõigile kasutamatu.

QuadrigaCX asutaja ja omaniku surma tõttu kaotas raha umbes 115 000 klienti. See teeb keskmiseks kaotuseks umbes 1500 dollarit. Usutavalt ei jagunenud häving ühtlaselt ja kellegi jaoks ületas summa õppetunnina talutavat valuläve. Viimane on usutavalt mitmekordistunud, sest kui Geraldi surma ajal maksis näiteks Bitcoin umbes 2 800 eurot, siis tänaseks on selle väärtus käinud vahepeal 10 000 euro juures ning maksab hetkel umbes 6 300 eurot.

Pärast tulutuid otsinguid Geraldi kodus ja kõikidest võimalikest maistest kohtadest otsustas rühm kliente kiigata kadunu hauda. Just äsja esitasid nad advokaadi vahendusel taotluse, et Kanada politsei avaks Gerald Cotteni haua enne uue aasta kevadet, vältimaks võimalikku lagunemisest sündivat kahju.

Levima hakanud teooria järgi matkis Gerald oma surma sarnaselt John Dillingerile. Viimase puhul on teada, et ta püüdis muuta oma välimust ning võis korraldada teatri eest teatraalse tulistamise. Erutava stseeni varjus läks hauda aga keegi sarnase välimusega ohver.

Suurte summade kaduma minemisega võimenduvad igasugused nurjatusele viitavad hüpoteesid. Muu hulgas selgus uurimise käigus, et Gerald kasutas oma klientide raha libakontode kaudu teistel krüptorahabörsidel ja võis sel moel kõrvalt teenida koguni 200 miljonit dollarit.

Arvestades 2018. aasta suvele järgnenud järsku, peaaegu kuuekordset krüptorahadest kuulsaima Bitcoini väärtuse langust, pole võimatu oletada, miks läks ellu rikkust otsiv mees Indiasse mediteerima. Mitu filmi temast tehakse, jääb veel spekulatsiooniks.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Allikas: "Portaal"

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: