Maailma parim go-mängija lõpetas tehisintellekti tõttu karjääri

Foto: SCANPIX/AP/Lee Jin-man

Maailma parim lihast ja luust go-mängija Lee Sedol otsustas lõpetada võitmatu arvutiprogrammi tõttu karjääri ja pühenduda perele, näidates sellega eeskuju ka ülejäänud inimkonnale, vahendab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Lõunakorealane Lee Sedol sündis 1983. aastal. 12-aastaselt sai temast professionaalne Go mängija. Sellest võib aimata, kuidas möödus tema varajane lapsepõlv. Go-mängu õppimist alustas Lee viieaastaselt, kuid 12 aasta järel pole lapsepõli veel läbi. Seda noort hinge pidi võrdlema aga juba tööl käiva täiskasvanuga, kelle ülesandeks oli tõeliste täiskasvanute nüpeldamine iidses Hiina strateegiamängus.

Mängija taset tähistatakse sarnaselt idamaistes võitlusviisides kasutatavas dan-rankingu süsteemis. Kõrgeima meistri taset tähistab üheksas dan. Lee Sedol sai esimese taseme 12-aastaselt. Järgneva kaheksa aastaga jõudis ta kõrgeima astmeni. Teel absoluutsesse tippu hüppas ta üle mitmest vaheastmest, võites endast kõrgema tasemega mängijaid.

Professionaalsete suurvõistluste võitude arvu põhjal koostatavas maailma edetabelis on Lee Sedol 18 võiduga teisel kohal. Temast eespool asub 21 võiduga teine lõunakorealane Lee Chang-ho, kellest sai professionaalne mängija, kui Lee Sedol oli alles kolmeaastane. Niisiis võiks loota Lee Sedol tulevaste aastate võimalustele, et saavutada go-mängus maailma absoluutne tipp. Ekspertide ringis peetakse teda tänapäevase go-mängu üheks suurimaks meistriks.

Ometi teatas 36-aastane karjääri tipus tegutsev Lee, et lõpetab senise elu täitnud armastatud mängu mängija karjääri. Põhjendusest võib välja lugeda lootusetuse varjundi, sest karjääri lõpetamise põhjus olevat ületamatu vastane. Ta ei pidanud silmas kaasmaalast Lee Chang-ho'd ega ühtegi Hiina või Jaapani konkurenti.

Tõele au andes oli Lee seda vastast korra võitnud. Seejuures hindab ta just seda võitu karjääri suurimaks saavutuseks. Tollest ainumast võidust olevat ta kogenud rõõmu, mida pole võimalik võrrelda ühegi teise võiduga. Tema enda sõnade järgi polevat maailmas isegi asju, mille vastu oleks ta eales nõus seda võitu vahetama.

Ühtlasi teatas tšempion, et pole nõus sama vastasega enam mitte kunagi kohtuma. Seejuures oli enne viiemängulist turniiri mees kaalunud, et kui võidab esimesed ja kaotab viimase, võib see mõjuda halvasti tema kui mängija renomeele. Selle asemel kaotas ta kohe kolm mängu järjest ja lõpuks õnnestus võita neljas mäng.

Eksperdid kirjeldasid võidumängu ülistavate sõnadega ja nimetasid seda meistriteoseks. Selliseks, mis hakkab kuuluma go ajaloo kuulsate mängude hulka. Mängu kriitiliselt olulist 78. käiku pidasid tippmängijad "jumalikuks", täielikuks üllatuseks ja "briljantseks". Ometi, mõni aeg hiljem täitis Lee Sedoli masendus ja ta palus fännidelt vabandust tõdedes "Mina, Lee Sedol kaotasin, mitte inimkond". Nimetatud mäng toimus 2016. aastal.

Ilmselt aimavad paljud, millisest vastasest jutt käib. Lee Sedol võitis Google'i arendatud tehisintellektiga masinat AlphaGo. Ta on ainuke inimene, kes on AlphGo-d võitnud. Seda võib pidada vist uueks inimese mõõtmise standardiks. Oled hea, kui saad masinast korra jagu. Võib-olla isegi piisaks, kui mängitakse viiki?

Garry Kasparov kohtus 1996. aastal IBM-i valmistatud malearvutiga Deep Blue ja võitis kuue mängulise turniiri 4-2. Aasta hiljem toimunud korduskohtumisel tabas inimkonda draama kui kohtumine õppes 3 ½ –2 ½ masina kasuks. Toona imetleti masinat, mis suutis korra inimest võita. Nüüd siis imetletakse, kui inimene saab korra masinast jagu.

Lee Sedol hindab võitu veelgi kõrgemalt, aga ta ei plaani seda enam korrata. Arvatavalt põhjustab see segadust, sest me ei oska öelda, kas peaks kurvastama või hingama kergendunult. Soovime seda või mitte, aga masinaga võrdluses esindab maailma parim go-mängija meid kõiki.

Lee loobumine võib paista allaandmisena. Seda enam, et ta põhjendas karjäärist loobumist lootusetusega jõuda mitte kunagi enam maailma parimaks, sest selles maailmas on nüüd miski, mida ta ei suuda võita. Pingutagu ta selle nimel nii palju kui tahes. Isegi kui ta kannaks pärast meeletut pingutust parima tiitlit, teab ta, et eksisteerib võitmatu värgindus.

Pärast AlphaGo-d on valminud mitmeid go-d mängivaid masinaid. Lee arvates võivad masinad go-mängu kaotada, aga siis on põhjuseks olnud inimese loodud programmi viga. Vigadeta mängides trumpaks masinavärk inimesest mängija võimeid.

Meie nimel alla andnud Lee Sedol kavatseb puhata ja pühenduda perele. Huvitav, kas selline ongi inimkonna tulevik?

Esmaspäevast neljapäevani võib Kristjan Porti tehnoloogiakommentaari kuulda Raadio 2 saates "Portaal".

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Allikas: "Portaal"

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: