29.05.23 LOODUS ... Põhjalikult on arutatud, kumb oli enne, kas muna või kana. Mõnikord on aga sama tähtis teada, kes on muna sees, kas kukk või kana. Ameerika teadlased on nüüd välja töötanud uue võtte, kuidas sellele teisele küsimusele vastata – lõhna järgi.
29.05.23 TERVIS ... Mere ääres meeldib puhata paljudele inimestele, mõni isegi elab mere ääres. Ka teadlased on nüüd lõpuks sellise puhkuse- ja elukohavaliku oma uurimistööga heaks kiitnud. Selgub, et mere ääres olek võib olla tervisele kasulik.
26.05.23 TERVIS ... Halvatud 40-aastane hollandlane saab üle kümmekonna aasta jälle kõndida. Šveitsi ning Prantsuse teadlaste loodud pea- ja seljaajuliides võimaldab tal mõttejõul enda jäsemeid liigutada.
24.05.23 LOODUS ... Ühendkuningriigi ja Tšehhi teadlased hindasid seni kõige mahukamas uuringus enam kui 70 000 loomaliigi asurkonna tihedust. Nad leidsid, et 48 protsendi liikide asurkondade arvukus väheneb. Seevastu kasvab vaid kolm protsenti asurkondadest.
23.05.23 TEADUSELU ... President Alar Karis andis teisipäeval üle noore teadlase preemiad. Noore teadlase preemia laureaat on Kaspar Tootsi, noore keskkonnateadlase preemia pälvis Kuno Kasak ja noore IT-teadlase tunnustuse sai Dmytro Fishman.
18.05.23 TERVIS ... USA-s pannakse esimese faasi kliinilises uuringus proovile esimene mRNA-põhine gripivaktsiin, mis kaotaks pikas plaanis ka vajaduse igal aastal uue gripivaktsiini loomiseks.
18.05.23 TERVIS ... Üle Eesti kannab ligikaudu iga kolmas ning Tallinnas kuni iga neljas puuk borrelioosi põhjustavaid baktereid. Kas Eestis kasvavate ravimtaimede abil saaks puukborrelioosile vastu astuda ja neid baktereid hävitada, uurivad oma teadustöös Tallinna Tehnikaülikooli teadlased.
17.05.23 TERVIS ... Poppi geenimuutmistehnikat kasutanud töörühm leidis ühendi, mis leevendab rohelise kärbseseene mürgist mõju. Indotsüaniinrohelise tõhususe testimist raskendab aga asjaolu, et kliinilistesse uuringutesse saab kaasata vaid mürgiseent söönud inimesi.
17.05.23 TERVIS ... Kuigi Eesti meeste tervisekäitumine on viimase paarikümne aasta jooksul paranenud, on kasvanud kroonilist haiguste esinemissagedus. Muu hulgas on jätnud see jälje ka meeste seksuaal- ja reproduktiivtervisele.
17.05.23 KESKKOND ... Inimene on mürarikas liik, kelle tehnohelisaastega peavad teised liigid kuidagi hakkama saama. Uuringuist on selgunud, et näiteks mõned linnalinnud on õppinud mürarohkemais paigus valjemini sädistama kui mujal.
16.05.23 AJALUGU ... Läti harrastusteadlane koostas kaugseirega kogutud andmete põhjal teadatuntud Eesti rauaaegsetest linnamägedest täpsed kolmemõõtmelised mudelid. Ehkki kutseliste arheoloogide sõnul tööst teadlastele erilist kasu ei tõuse, võib aidata sarnane lähenemine leida tulevikus seni tähelepanuta jäänud muistseid kindlustisi.
16.05.23 R2 PORTAAL ... Hiljutine suuruuring näitab, et nutitelefoni kasutamisest tulenevate vaimsete probleemide ulatus sõltub suuresti vanusest, mil lapsele nutiseade hangiti. Samas viitab teine varasem uuring, et noored kasutavad metsas võrreldes linnaparkidega telefoni märksa harvem, vahendab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.
16.05.23 LOODUS ... Kuigi jahe mai algus lükkas sääskede arengut mõnevõrra edasi, algas sääsehooaeg keskmisest varem. Vereimejate meeleheitliku tõrjumise asemel soovitab putukateadlane Urmas Tartes nendega kohaneda.
16.05.23 KESKKOND ... Paljud teadlased on tundnud huvi, mis põhjustel on putukate, sealhulgas taimetolmeldajate, sealhulgas mesilaste elujõud ja arvukus viimasel ajal alla käinud.
15.05.23 KESKKOND ... Eestis leiab endiselt kasutust vaid väike osa riigis tekkivatest biojäätmetest. Eesti Maaülikoolis kaitstud doktoritöö osutab, et praegu raisku minevat peenkala ja kalajäätmeid saaks muuta väärtuslikuks kompostiks, kuid selle eeldusena võib olla tarvis muuta kehtivat seadusandlust.
15.05.23 LOODUS ... Harrastusteadlased on teinud nelja aastaga enam kui 900 000 nurmenukuvaatlust ja andnud teadlastele infot selle kohta, kui palju ja milliseid nurmenukke nad looduses kohtasid. See on viinud ootamatu avastuseni.
15.05.23 LOODUS ... Koeratõuge on tänapäeval maailmas palju, piltlikult öeldes nagu kirjusid koeri, igaühel omad iseärasused.
12.05.23 ÜHISKOND ... Sügavalt juurdunud stereotüübil, et eestlased räägivad aeglaselt, puudub teaduslik alus.
12.05.23 UNIVERSUM ... Kolm aastat väldanud kosmilise plahvatuse käigus vallandus astronoomide sõnul kordades rohkem energiat, kui ühegi teise seni ajaloo vältel jäädvustatud sündmuse mõjul. Kõige eredamast supernoovast kümme korda energeetilisema sündmuse vallandas töörühma sõnul ilmselt gaasipilve kokkupõrge musta auguga.
12.05.23 KESKKOND ... Saarepuid kahjustav haigus saaresurm hakkas Eestis levima seniarvatust oluliselt varem. Vanade herbaariumite põhjal esines saaresurma siinmail juba poole sajandi eest.
11.05.23 LOODUS ... Kevad edeneb, sääsehooaeg läheneb. Ei tea veel, milliseks tänavune sääseaasta kujuneb, aga teada on, et mõned inimesed on millegipärast märksa suuremad sääsemagnetid kui teised inimesed.
10.05.23 TERVIS ... Tervise Arengu Instituut avaldas hiljuti aastaraamatu, millest selgus, et alates 2018. aastast on Eesti inimeste alkoholi tarbimine suurenenud. Praegune olukord meenutab suuresti eelmise majanduskriisieelset aega.
10.05.23 KESKKOND ... Plasti taaskasutuse üks peamine mõte on säästa loodust plastsaastest, mis võib kaasa tuua omajagu nii teadaolevat kui ka arvatavat kahju.
09.05.23 TERVIS ... Bioloogiline vanus peegeldab inimese rakkude ja kudede tervist, mida mõjutavad näiteks haigused, elustiil ning ümbritsev keskkond. Kui seni on arvatud, et bioloogiline vananemine on pöördumatu, siis hiljutine uuring osutab, et stressiga kaasnevat vananemist on võimalik siiski ringi pöörata.
09.05.23 LOODUS ... Seened on kummalised olendid: ei ole nad loomad, ei ole nad linnud, ei ole nad taimed. Nad on seened.
08.05.23 TERVIS ... Kui inimese töökoht asub tema kodust enam kui kolme kilomeetri kaugusel, võib see soodustada passiivset eluviisi, kirjutavad Rootsi teadlased. Samuti võib inimese harjumustele halvasti mõjuda kodu või kontori kõrval tegutsev baar.
08.05.23 TEHNIKA ... Tartu Ülikooli kalateadlased arendavad koostöös ettevõtjatega isesõitvat merealust, mis suudab mehitatud laevade võrreldes oluliselt väiksemate kuludega teadustööks vajalikku infot koguda. Tulevikus võib uudsest tehnoloogiast kasu olla ka kalapüüdjatel.
08.05.23 TERVIS ... Mobiiltelefon teeb elu mugavamaks, kuid selle mugavuse eest tuleb maksta rohkemgi kui ainult kuutasu ja kõneminutihinda. Nii selgub värskest teadusuuringust.
07.05.23 AJALUGU ... Rootsi suurriigi pea lakkamatud sõjad naabrite vastu jätsid vallutatud alade kohaliku elu korraldamise tagaplaanile, mis avas Liivimaal elanud baltisaksa aadlikele võimaluse oma mõjuvõimu kasvatamiseks. Muu hulgas viitab Tartu Ülikoolis kaitstud doktoritöö üllatuslikult, et 17. sajandi esimesel poolel püüdis toonane aadel kohalikke talupoegi riigi liigsete koormiste eest kaitsta.
05.05.23 TERVIS ... Ameerika ravimifirma esitles uut ravimikandidaati, mis aeglustab Alzheimeri tõve kulgu kolmandiku võrra. Tegu on juba teise viimase aasta jooksul tõve vastu tõhusaks osutunud ravimiga, misläbi võib saada Alzheimerist peagi ravitav haigus. Samas saadavad uut ravimit ohtlikud kõrvaltoimed ja see toimib ainult tõve väga varajases staadiumis.
04.05.23 TERVIS ... Tartu Ülikooli lastearstide ja ökoloogide koostöös valminud uuring näitas, et looduslähedasem koduümbrus parandab inimese tervist, vähendades lastel allergia esinemise tõenäosust. Seega on vaja tähelepanu pöörata ruumilisele planeerimisele, et elukoha ümbruses oleks piisavalt metsi, niite ja soid.
03.05.23 PSÜÜHIKA ... Kuigi tänapäeva inimesed ei võta eriti palju aega niisama logelemiseks, siis teadlaste sõnul on see vajalik, et saaks uusi originaalseid ideid tekkida.
03.05.23 UNIVERSUM ... Kaugel Neptuuni orbiidi taga tiirutab ümber Päikese kääbusplaneet põneva nimega Quaoar. Nüüd selgub, et selle taevakeha ümber on tervelt kaks rõngast. Üks rõngas oli avastatud juba enne, teine avastati nüüd juurde.
02.05.23 TEHNIKA ... Rühm USA teadlasi leidis enda sõnul võimaluse, kuidas teha lühikokkuvõtteid parasjagu inimese peas liikuvatest mõtetest. Mõttelugemise tehnoloogias kujutab ajuskanneeringuid ja tehisaru mudeldamist kasutav lähenemine võimalikku edusammu, kuid võimaliku kasu kõrval tekitab see küsimusi mõttevabadusest.
28.04.23 AJALUGU ... Ajalooliselt tänase Leningradi oblasti lääneosas elanud vadjalased on üks väiksemaid soome-ugri rahvaid. Kuigi vadja keel sarnaneb kõige rohkem eesti keelega, erineb nende mütoloogia ja rahvapärimus eestlaste omast üksjagu. Praeguseks peaaegu väljasurnud rahva pärimusest ja vajadusest selle uurimise järele kõneleb folklorist Madis Arukask.
26.04.23 AJALUGU ... Hitleri kutsel lahkusid enamik Eestis elanud baltisakslastest 1940. aastate alguseks Saksamaale. Vähesed, kes otsustasid Eestisse jääda, küüditas stalinistlik võim 1945. aasta suvel Siberisse. Küüditamisest ja selle järgnenud asumiselust pakuvad põhjaliku ülevaate küüditatute seas olnud Georg Heitmanni päevikud, mis hiljaaegu lugejate ette jõudsid.
25.04.23 LOODUS ... Mitmed Novaatori lugejad on kurtnud, et soojemate ilmade saabudes tungib nende elamisse tavapärasest rohkem sumisevaid tegelasi. Eesti Maaülikooli tenuuriprofessor Marika Mänd sõnas, et kimalasi kütkestab nii tehiskeskkonna värvikirevus kui ka pakiline vajadus leida endale uus elupaik.
25.04.23 KESKKOND ... Teadlaste sõnul ei ole võimalik lahendada kliima- ja elurikkuse kriisi, ilma et taastataks juba praegu kahjustatud kooslusi. Päikeseparke rajades on hea võimalus minna ühekorraga üle nii taastuvenergiale kui ka taastada kahjustatud kooslusi, misläbi tuleks pargi asupaika eriti hoolikalt valida.
21.04.23 TERVIS ... Hiirtega tehtud katsed viitavad, et vananedes hallipäiseks muutumise taga võib olla tüvirakkude võimetus küpseda juustele nende värvi andvateks pigmendirakkudeks. Ehkki töös võeti luubi alla närilised, loodavad teadlased, et tulemustest tõuseb kasu inimestele mõeldud ravimite loomisel.
20.04.23 KESKKOND ... Painduva ja pehme plasti saamiseks lisatakse plastile teatud kemikaale – pehmendeid. Neist mürgisemate kasutamisele on Euroopas piir pandud, ent ftalaatide asemel on toodetesse ja sealt edasi keskkonda ning inimesse jõudnud uued ja väheuuritud asendused.
20.04.23 PSÜÜHIKA ... Sageli öeldakse, et uue harjumuse tekkeks kulub 21 päeva. Ameerika teadlased järeldasid inimeste tegelikku käitumist uurides, et alati seda väita ei saa. Kui näiteks igapäevase kätepesu võib inimene endale tõesti sisse harjutada nädalatega, kujuneb harjumus trenni teha pigem poole aastaga.
19.04.23 ÜHISKOND ... Maailma majanduses on toimunud suured muutused, aga TTÜ majandusteadlase sõnul on majanduskriisi raskeim aeg nüüdseks üle elatud. Valitsuse maksumuudatuste tõttu võivad aga vaesed veelgi vaesemaks jääda.
19.04.23 LOODUS ... Kevadsoojadega on mitmel pool Eestit märgatud rästikuid. Keskkonnaameti peaspetsialist Tõnu Talvi sõnul pole siiski paanikaks põhjust, sest kõigusoojased maod tulevad lihtsalt päikese soojust ja toitu otsima. Kes mingil põhjusel siiski rästikult salvata saab, peaks rahulikuks jääma ja haava ise mitte puutuma.
18.04.23 TERVIS ... Kevade saabumine tähendab paljude inimeste jaoks allergiahooaja algust. Kuna allergiad tekivad siis, kui inimese immuunsüsteem on mingil põhjusel paigast läinud, annab nende avaldumisele hoogu ka koroona põdemine. Mitmeid allergiaid saab tänapäeval aga ka juba välja ravida.
17.04.23 LOODUS ... Sosnovski putk ei ole ainus tüütu võõrtaimeliik Eestis ega saati siis maailmas. Kõikjal üle terve planeedi tungivad kohalikesse kasvupaikadesse muudest piirkondadest pärit taimed. Ajakirjas Global Change Biology ilmunud arvamusavalduses väidetakse, et aedadeski kasvatatavad eksootikataimed võivad ökosüsteeme tugevalt mõjutada.
14.04.23 UNIVERSUM ... Euroopa Kosmoseagentuur (ESA) saatis reede pärastlõunal oma Kourou kosmodroomilt teele sondi Juice, mille eesmärkide hulka kuulub Jupiteri kuudelt elumärkide otsimine.
14.04.23 ÜHISKOND ... Koalitsioonilepingusse kirja pandud maksumuudatused on saanud omajagu kriitikat. Majandusteadlase sõnul tuleb maksustada nii palju, kui on hädavajalik riigi kulude katmiseks.
14.04.23 LOODUS ... Hiljuti alanud meritindi hooaeg tõestab, et see sale kala on oma senist alahinnatud staatust minetamas. Paarist-kolmest kuni üheksa euroni kõikuvad turuhinnad näitavad, et tarbijad on asunud enda jaoks tinditoite avastama. Kes on värske tindiga tegelenud, see aga teab, et traditsioonilist kalalõhna temaga toimetades ei tunne, pigem täidab õhku tugev kurgiaroom. Miks see nii on?
14.04.23 TERVIS ... Kuidas tagada hammaste hea seisukord ning ennetada tõsisema ravi vajadust? Millal on vaja pöörduda ortodondi poole ning milliseid probleeme võib endaga kaasa tuua hambumuse mitte korrigeerimine? Sellest rääkis Kliinik32 ortodont doktor Kirsten Nigul.
14.04.23 UNIVERSUM ... Pisikeses galaktikas, mis asub meist ülimalt kaugel nii ajas kui ka ruumis, tekib uusi tähti üllatavalt kärmel robinal.