Manifest koondab inimesi võitlema pseudoteadusliku ravi vastu

19. sajandist pärinev homöopaatia käsiraamat.
19. sajandist pärinev homöopaatia käsiraamat. Autor/allikas: Dirk HR Spennemann/Creative Commons

Teaduspõhist meditsiini toetavad ühingud algatasid petitsiooni, millega võitlevad pseudoteadusliku meditsiini vastu nii, et koondavad allakirjutamise kaudu teadlasi ja teaduspõhist meditsiini toetavaid meditsiinitöötajaid.

Manifesti on algatanud rida kolmanda sektori organisatsioone, kes moel või teisel on kokku puutunud pseudoteadusliku raviga. Näiteks leiab algatajate hulgas assotsiatsiooni, mis ühendab pseudoteadusliku ravi ohvreid, samuti on organisatsioonide hulgas skeptikuid, teaduspõhise farmaatsia eksperte, arste ja teadlasi ühendavaid organisatsioone. 

Manifestiga kutsutakse liituma teadlasi ja tervishoiutöötajaid, kes pooldavad ja rakendavad oma töös teaduspõhiste meetoditega saadud informatsiooni. Laiemalt püütakse manifestiga koondada teaduspõhiselt mõtlevaid inimesi ja luua võrgustikku kõneisikutest, keda saaks näiteks ajakirjandus oma lugudes kasutada. 

Manifesti eesmärgid on:

1. Ühendada suurt hulka teadlasi ja meditsiinitöötajaid, kes väljendavad selgelt, et nende teadustöö või tervisevaldkond ei toeta tegevusi, mis irduvad teaduslikult tõendatud faktidest. 

2. Suurendada meedia vahendusel teadlikkust manifesti teemadest. 

3. Hakata võitlema pseudoteaduslike tegevuste vastu üle maailma, kuna suure osal probleemidest, mis pseudoteraapiaga ravitud inimestel tekivad on riigipiire ületav taust. 

Manifesti tekstis tuuakse rida näiteid, kus inimesed on pseudoteadusliku ravi tulemusel jäänud ilma vajalikust abist ning surnud. Näidete hulgas on nii imikuid, kelle vanemad loobusid teaduspõhisest ravist ja kaotasid seetõttu oma lapse, või inimesi, kellele vähiravi asemel homöopaatilise ravi saamine läks maksma elu. 

Manifesti algatajad juhivad tähelepanu Euroopa direktiivile 2001/83/CE, mis võimaldab ravimina käsitleda paljus ka selliseid preparaate, mis ei ole läbinud teaduspõhist uurimist ning mille toime ei ole teaduslikult tõestatud. Manifesti autorite hinnangul on selle taga lobigrupid, kelle eesmärk on oma ümber defineerida meditsiini, et siis selle varjus inimestele müüa suhkrutablette, pannes haigeid inimesi uskuma, et nad saavad ravi.  

Manifesti autorid leiavad, et Euroopa peab lõpetama homöopaatia levitamise ning ühtlasi võitlema inimeste kulul tehtavad ravipettused, mis ilmnevad enam kui 150 Euroopas pakutavad pseudoteraapias. Väidetavalt on veerand Euroopa elanikest ehk 192 miljonit inimest kasutanud pseudoterapeutilist ravi viimase aasta jooksul. 

On inimesi, kes usuvad, et pseudoteraapiate keelustamine piirab inimeste õigust valida oma ravi. ÜRO inimõiguste ülddeklaratsiooni artikli 25 kohaselt on igal inimesel õigus arstiabile.  

Manifestiga oodatakse liituma teadlasi ja tervishoiutöötajaid. Tudengid või lihtsalt mõtte pooldajad, kellel pole valdkonnas professionaalset pädevust oodatakse, võivad toetada manifesti seda jagades. 

Algatuse eestvedajad lubavad, et allakirjutanute andmeid ei kasutata muuks, kui manifesti nõustumise kinnituseks. Allakirjutanute eesnimesid ja haridust jagatakse avalikkusega ning kõneisikuteks olemise tarvis jagatakse meediaga ka selleks oma nõusoleku andnud teadlaste ja tervishoiutöötajate kontakte.

Toimetaja: Marju Himma

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: