Ürgiidsed topsolendid said toidu veest osavalt kätte

Foto: Dave Mazierski

Teadlased selgitasid välja, kuidas toitusid mõned maailmamere madalais vetes elanud mõistatuslikud Ediacara olendid.

Iidsetel aegadel, juba kümneid miljoneid aastaid enne Kambriumi plahvatust, enne seda, kui kujunesid välja paljud tänapäeva peamised elusolendirühmad, elasid maailmamere madalais vetes mõistatuslikud Ediacara olendid, kellest paljudest ei teatagi, kas nad olid omalaadsed loomad või kuulusid hoopis mingitesse praeguseks sootuks kadunud olendirühmadesse.

Nüüd on teadlased välja nuputanud, kuidas mõned Ediacara olendid toitusid. Olendid nimega Ernietta plateauensis olid kujult justkui pisikesed topsikesed, kes seisid rühmakaupa merepõhjas.

Simon Darroch ja Brandt Gibson Ameerika Ühendriikidest Vanderbilti Ülikoolist on koos kolleegidega uurinud Namiibiast leitud Erniettade fossiile.

Nad simuleerisid arvuti peal, kuidas merevesi üle nende topsikujuliste olendite voogas, ja avastasid, et tänu olendite kujule ja vastastikusele asetusele tekkis vees vertikaalsuunalist liikumist, mis suunas vett koos selles hõljunud orgaanilise materjali osakestega olendite laialt avatud õõnsusse. Nii said Erniettad toitu paremini kätte.

Enamgi veel, mudel näitas, et vetevool kandis ka olendite ainevahetusjäägid tõhusalt eemale. Nõnda ei olnud neil mitte ainult toidulaud rikkalikum, vaid ka ümbrus puhtam.

Ka paljud tänapäevased paikse eluviisiga mereloomad toituvad üsna samasugusel moel, kuid hea on teada, et see toitumisviis oli kasutusel ka juba Ediacara ajastul, üle poole miljardi aasta tagasi.

Oma uurimusest kirjutavad Darroch, Gibson ja kaasautorid ajakirjas Science Advances.

Teadusuudised on Vikerraadios eetris esmaspäevast laupäevani kell 8.25.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: