Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Iidne kolmjalgelukas toitus seniarvamata viisil

Tribrachidiumi fossiil
Tribrachidiumi fossiil Autor/allikas: Aleksey Nagovitsyn/Wikimedia Commons

Umbes 600 miljonit aastat tagasi ilmus maailma meredesse hulgaliselt kummalisi elusolendeid, kes erinesid välimuse poolest kõvasti meie tänapäevastest olenditest. See oli mõistatuslik ediacara elustik, mille kohta on teadlastel teada ikka veel üsna vähe. Nüüd on rühm briti, kanada ja ameerika teadlasi nende kohta jälle ühe väikese, kuid tähtsa tõiga välja selgitanud.

 

Teadlased eesotsas Imran Rahmaniga Bristoli ülikoolist uurisid olendit nimega Tribrachidium heraldicum, kes nägi välja justkui poolkerakujuline padjake, mis oli seejuures jaotunud kolmeks pisut keerdus sagaraks, nii et see meenutas mõnevõrra kolmjala kujundit, mis on tuttav ka näiteks Karja kiriku laelt või Männisaare vapilt. Rahman ja ta kolleegid selgitasid nüüd kavala arvutiprogrammi abiga välja, kuidas see kummaline olend toitus.

Nad analüüsisid Tribrachidiumi fossiili ehitust ja olendi võimalikku kunagist talitlust arvutusliku hüdrodünaamika mudelil. Meetodil, mida on seni kasutanud peamiselt insenerid, kui neil on olnud vaja konstrueerida laevu või lennukeid. Analüüs näitas, et väga tõenäoliselt kogus Tribrachidium endasse vees hõljunud pisikesi toiduks kõlblikke osakesi. Sellist nn suspensioontoitumist polnud teadlased varem ediacara olenditel avastada.

Rahman ja kaasautorid Söeandavad seepeale ajakirjas Science Advances arvata, et kui ediacara olenditel oli juba toitumisviise rohkem kui seni teada, siis tõenäoliselt toimus kogu tõenäoline ökosüsteemgi mõnevõrra keerukamalt, kui on teadlased seni oletanud.

Paraku hävis see ökosüsteem siis, kui ediacara ajastu lõppes ja algas kambriumi ajastu, mil ediacara elustiku asemele asusid nn kambriumi plahvatuses tekkinud uued ja juba palju tänapäevasema moega hulkraksed eluvormid.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: