Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Tasmani merest leiti müstilised mereolendid

Autor/allikas: Jean Just/PLOS ONE

Taani zooloogid on pea kolmekümne aasta eest Austraalias lähistelt kogutud setetest leidnud 18 seenekujulise looma säilmed, mis ei liigitu esmapilgul ühegi seni teadaoleva hõimkonna alla. Organismid on tõenäoliselt maailmameres rohkem kui 500 miljonit aastat tagasi elanud algeliste loomade sugulased.

 

Tasmani merest 1986. aastal 400 ja 1000 meetri sügavuselt traalimise käigus kogutud proove talletati mitukümmend aastat alkoholis, mis nende rakustruktuurile ja pärilikkusainelt laastavalt mõjus. Setetest eraldatud isendeid mikroskoobi all uurides leidis Kopenhaageni loodusloomuuseumis töötav Jean Just kolleegidega, et need meenutavad nii meduuse kui kammloomi.

Kuigi see vihjab, et need võivad kuuluda mõlemasse hõimkonda, ei saa neid vähemalt hetkel neist kummagi alla liigitada. Loomadel puuduvad meduusidele omased kombitsad ja kõrverakud, ent sama saab öelda ka kammloomadele omastele ujumiseks kasutatavate ripsmete kohta

Ebasümmeetrilised olendid meenutavad seeni, mille kübara läbimõõt on umbes sentimeeter. Erinevalt tegelikest seentest on see aga täidetud seedetorudega, mis ülejäänud kehasse toitaineid toimetab. Üksikut toitumisava kasutati tõenäoliselt nii söömiseks kui jääkainete eritamiseks. Kehaehitus meenutab umbes 600 miljonit aastat tagasi ediacara ajastul elanud algelisi loomi, mis vihjab, et tegu võib olla nende kaugete järeltulijatega. Siiani arvati, et ajastu loomad surid ligikaudu 500 miljonit aastat tagasi välja.

Loomad otsustati liigitada spetsiaalselt moodustatud Dendogramma perekonna alla. Seejuures võis eristada kahte liiki, mis kannavad klassifikatsiooni järgi vastavalt nime D. enigmatica ja D. discoides. Kui esimene vihjab nende müstilisele olemusele, siis teine lähtub nende kübarast.

Merest avastatakse uusi liike pidevalt, ainuüksi 1986. aastal korraldatud ekspeditsiooni käigus kogutud proovide uurimisel on seni leitud 200-300 uut liiki. Hinnanguliselt võib maailmameres peituda veel vähemalt 600 000 senitundmatut liiki.

Uurimus ilmus ajakirjas PLOS ONE:

 

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Allikas: PLOS ONE

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: