X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Kaks tundi nädalas looduse rüpes on tervisele hea

Looduses olla on tervislik. Briti teadlased said sellele tõdemusele uut tuge, kui uurisid läbi peaaegu 20 000 inglase kohta varem kogutud küsitlusandmed.

Mathew White Exeteri Ülikoolist ja ta kolleegid said nüüd senisest täpsemini teada, kui palju peaks inimene looduses olema, et sellest tervisele kasu oleks.

Nad kirjutavad ajakirjas Scientific Reports, et tervisemõju hakkab ilmnema umbes kahest looduse rüpes veedetud tunnist nädalas.

Looduse alla käib seejuures ka linnapark või muu rohke rohelusega paik. Seejuures ei ole ka tähtis, kas need kaks tundi veeta looduses ühekorraga või osade kaupa.

Kolm, neli või viis tundi looduses olemist nädalas annab veel paremaid tulemusi kui kaks tundi, kuid iga lisatunniga läheb lisamõju siiski väiksemaks. Üle viie tunni nädalas ei anna enam üldse kasu juurde.

Küsitluses olid inimesed pidanud meenutama, kui palju nad küsitlusele eelnenud nädalal olid looduses olnud. Ka pidid nad ise oma terviseseisundile hinnangu andma. Et osalisi oli tuhandeid, saidki teadlased teha päris suuri üldistusi.

Rangelt võttes kehtivad need üldistused praegu ainult inglaste kohta, kuid juba on ühest suuremast Euroopa Liidu uuringust selgumas, et ka eurooplaste jaoks laiemalt on asjalood üsna samad.

Ehk kokkuvõttes: tervise huvides tuleks looduses olla vähemalt kaks tundi nädalas, veel parem viis tundi, aga üle viie ei ole otsest vajadust, kui aega pole või loodus kohe üldse ei meeldi.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: