Teadlased pakuvad uue ja täpsema meetodi mehe viljakuse hindamiseks

Selline näeb mehe seemnreaku liikumine välja FAST tarvaraga kaardistatult.
Selline näeb mehe seemnreaku liikumine välja FAST tarvaraga kaardistatult. Autor/allikas: Birminghami Ülikool

Birminghami Ülikooli teadlaste meetod võimaldab mehe viljakust hinnata uut moodi ja täpsemalt kui senised meetodid. Väljatöötatud meetodi tarkvara on vabavarana kättesaadav kliinilisteks katsetusteks üle maailma ning pärast 70 aastat seniste "silma järgi" meetodite kasutamist võiks see olla tulevikumeetod mehe viljakuse hindamisel.

Kui seni on seemnevedeliku kvaliteeti ja selle kaudu mehe viljakust hinnatud seemnerakkude arvu ja spermi pea liikumise järgi, siis see meetod võtab arvesse seemneraku viburi liikumist.

Birminghami Ülikooli teadlased professor Dave Smithi uurimisrühmast tahtsid saada teada, kas spermi saba ehk viburi liikuvus näitab mehe viljakust ehk seemneraku võimekuse eeldust viljastada munarakku. Veelgi olulisemana aga tahtsid nad teada saada, kas tänapäeva tehnoloogia abil on võimalik täpsemini seda liikumist kaardistada ja selle pealt viljakust prognoosida.

"Me kõik oleme kuulnud spermatosoidide arvust. Õigupoolest pole viis, kuidas spermatosoidide arvu kokku loetakse muutunud selle meetodi algusaegadest ehk 1950ndatest," nentis Smith. Ta viitas sellele, et spermide arvukust hindab tegelikult spetsialisti vilunud silm ehk inimene loeb kokku mikroskoobi alla jäänud rakud ning selle pinnalt ekstrapoleeritakse ehk laiendatakse arvutuslikult spermide hulk seemnevedelikus.

Seni on see laialdaseimalt kasutatav meetod spermide arvu hindamiseks, kuid Smithi ja tema kolleegide eesmärk oli kasutada tänapäevaseid tehnoloogiaid ehk kaamerat, arvutit ja arvutusmeetodeid, mis võimaldaksid viburi liikumise järgi hinnata nii spermide hulka kui ka tervist.

Smith rõhutas, et seni on vaadatud ainult spermi pead, mitte seda, kuidas hea tervise juures sperm liigub. Aga just liikuvus on spermi puhul väga oluline, sest ta peab üsna kiiresti läbima ülipika teekonna naise suguteedes, et jõuda munarakuni.

Kui võrdleksime teda inimesega, siis tähendaks see mõne päeva jooksul peatumata paari tuhande kilomeetri jooksmist. "Sellele teekonnal kärbitakse spermide arv miljonitest spermidest vähem kui saja rakuni. Vibur on selle teekonna tõuke- ja navigatsioonijõud ning seepärast ongi eluliselt oluline mõista, kuidas edu välja näeb – kuidas terve spermi saba liigub ja kuidas ta seejuures energiat tarvitab," kirjeldas uuringu olulisust juhtivautor Meurig Gallagher.

Sisuliselt ühendab Birminghami Ülikooli teadlaste meetod kiire, kõrgeresolutsiooniga kuvamise, matemaatika ning vedelikudünaamika, et selle abil tuvastada ja analüüsida spermide liikumise. Nad töötasid välja vabavaralise tarkvarapaketi FAST (flagellar capture and sperm tracing, mis tõlkes võiks olla viburi pildistamine ja spermide jälgimine). Teadlased loodavad nüüd, et kliinilised uurimisrühmad võtavad selle tarkvarapaketi kasutusele, et paremini mõista spermide liikuvusmäära mehe viljakuse arvestamisel.

Teadustöö tulemused ilmusid ajakirjas Human Reproduction.

Toimetaja: Marju Himma

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: