Leonardo da Vincil võis olla aktiivsus- ja tähelepanuhäire

Leonardo da Vinci tööde näitus.
Leonardo da Vinci tööde näitus. Autor/allikas: AFP/Scanpix

Mitmekülgne renessansiajastu geenius Leonardo da Vinci saavutas paljugi, kuid jättis paljugi ka pooleli. Marco Catani Londoni Kuningakolledžist väidab, et tõenäoliselt oli Leonardol aktiivsus- ja tähelepanuhäire.

Catani esitab ajakirjas Brain oma hüpoteesi toetuseks hulga tõendeid ajalooallikatest.

Aktiivsus- ja tähelepanuhäire aitaks tema sõnul seletada Leonardo puhul nii tegevuste kroonilist edasi lükkamist kui ka erakordset loovust ja väljapaistvaid saavutusi kunstide ja teaduste vallas.

Catani tunnistab, et pool tuhat aastat tagasi elanud inimesele on võimatu diagnoosi panna, kuid ta on siiski veendunud, et aktiivsus- ja tähelepanuhäire seletab kõige paremini, miks oli Leonardol nii raske alustatud ettevõtmisi lõpule viia.

Aktiivsus- ja tähelepanuhäiret iseloomustabki pidev edasilükkamine, tegevuste lõpetamata jätmine, vaimne ja kehaline rahutus.

Seda häiret seostatakse tänapäeval tavaliselt lastega, kuid diagnoositakse üha enam ka täiskasvanuil.

Teadusuudised on Vikerraadios eetris esmaspäevast laupäevani kell 8.25.

Toimetaja: Marju Himma

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: