Ohtlik Itaalia vulkaan on pursanud arvatust sagedamini

Foto: SCANPIX/IC/Alfio Giannotti

Campi Flegrei on Itaalia supervulkaan, mis umbes 40 000 aastat tagasi sai hakkama kõige võimsama purskega, mis Euroopas viimase 200 000 aasta jooksul on olnud.

Nüüd on teadlased saanud jälile, et Itaaliasse ja naabermaadele 29 000 aastat tagasi laskunud vulkaanilise tuha kiht pärineb samuti sellest Napoli lähedasest vulkaanist, mille 12-kilomeetrise läbimõõduga kaldeeras praegugi tasahilju pahiseb ja podiseb.

Paul Albert Inglismaalt Oxfordi Ülikoolist ja ta kolleegid määrasid mõistatusliku tuhakihi vanuse argoon-40 radioaktiivse lagunemise põhjal enneolematult täpselt ära ja analüüsisid ta keemilist koostist. Koostis viitabki, et tuhk pärineb just nimelt Campi Flegreist.

Kui aga nii, siis tähendab see, et Campi Flegrei on pursanud sagedamini kui teadlased seni arvanud. Seda tuleks aga ohuhinnangutes kindlasti arvesse võtta.

Viimati purskas Campi Flegrei, küll eelnenuga võrreldes üsna vaoshoitult, 16. sajandil, mil kaldeerasse tekkis ka uus mäeke, Monte Nuovo. Viimastel aastatel on teadlased avastanud vulkaani uue elavnemise märke.

Oma praegusest uurimusest kirjutavad Albert ja kaasautorid aga ajakirjas Geology.

Teadusuudised on Vikerraadios eetris esmaspäevast laupäevani kell 8.25.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: