Etna vulkaan libiseb mere poole

Foto: AP Photo/Salvatore Allegra/Scanpix

Euroopa kõige aktiivsem vulkaan, Sitsiilia saarel asuv Etna on osutunud aktiivseks ka natuke teises mõttes kui puhtalt purskamise poolest. Tuleb välja, et terve Etna mägi libiseb aegamööda mere poole. Nähtuse avastanud teadlaste sõnul tasub Etna libisemist hoolikalt jälgida, sest see võib kaugemas tulevikus ohtlikuks saada.

Inglismaal tegutseva Open University geoloog John Murray on Etnat uurinud ligi pool sajandit, viimasel ajal ka selle pinnale seatud GPS-jaamade võrgu abil, mis võimaldab mõõta ka millimeetriseid nihkeid.

Viimase 11 aasta jooksul kogutud andmete põhjal on selgunud, et mägi liigub igal aastal keskmiselt 14 millimeetrit ida-kagu suunas 15 kilomeetri kaugusel asuva rannikulinna Giarre poole. Sisuliselt libiseb Etna mägi mööda üsna laugjat 1–3-kraadise kaldega settekivimi pinda.

Vulkaanide võimalikust libisemisest on geoloogid leidnud märke ka mujalt maailmast, kuid Etna puhul on nüüd esimest korda saadud kindlaid vaatluslikke tõendeid terve mäe liikumise kohta.

Murray ja kolleegid peavad võimalikuks, et kui libisemisega kuhjuvad pinged mingil hetkel suures mahus vabanevad, siis võib tekkida suuri ja ohtlikke maalihkeid. Esialgu aga mingeid otseseid ohumärke ei ole ning kohalikud elanikud ei pea muretsema. Ettevaatlik tasuks olla juhul, kui järgmise kümne aastaga peaks libisemiskiirus näiteks kahekordistuma. Seni on aga mäe liikumise täpsemast tundmisest loodetavasti kasu võimalike pursete ennustamisel.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: