Doktoritöö: maksude laekumiseks on vaja rohkemat kui sunnimeetmeid

Maksude tasumisel pole sageli kõige tähtsam see, kuidas mõjutab see inimeste majanduslikku heaolu.
Maksude tasumisel pole sageli kõige tähtsam see, kuidas mõjutab see inimeste majanduslikku heaolu. Autor/allikas: Eesti Pank

Nüüdisaegsed arusaamad maksukuulekusest on üsna ebaselged ja maksude ootuspäraseks tasumiseks on vaja midagi enamat kui vaid sunnimeetmeid, leiab Tallinna Ülikooli ühiskonnateaduste instituudi doktorant Kerly Randlane oma doktoritöös.

Randlane ei keskendunud oma töös konkreetsetele maksudele, vaid maksukuulekusele üldiselt. Makse koguvate asutuste ülesanne on üldjoontes sarnane. Tulude kogumisel tuleb saavutada võimalikult kõrge maksukuulekus ja vältida seejuures maksudest kõrval hiilimist. Ajaloo vältel on kasutatud selleks enamasti sundi ja hirmutamist.

Samal ajal on viidanud mitmed uuringud, et inimeste otsust makse maksta mõjutavad tegurid on mitmetahulised. Majanduslike põhjuste kõrval on olulisemad isegi sellega mitte seotud põhjused.

Sarnaselt leidis Randlane, et inimeste maksukäitumist pole võimalik seletada vaid sunnivahendite rakendamisega. Tarvis on süsteemsemat lähenemist. Värske doktor soovitas kasutada maksukuulekuse juhtimisel ja mõjutamisel tagasisidesüsteemi. Nende loomine annaks maksuhaldurile võimaluse hinnata erinevate meetmete mõju maksukäitumisele ja vajadusel neid parandada.

"Seega ei ole enam väljakutse, kuidas tagada kehtestatud reeglite järgimine, vaid see, kuidas maksukäitumist mõjutada nii, et maksumaksjad mõistaksid oma rolli maksude tasumisel ja muudaksid oma tavalisi käitumismustreid," märkis Randlane.

Tööst tuli välja, et tõhusama maksukäitumise juhtimiseks ja mõjutamiseks liigutaksegi strateegiliste meetmete valikul järjest enam individuaalse lähenemise poole. Selles on oluline maksumaksja ja -halduri vaheline koostöö.

"See tähendab, et ollakse justkui koostööpartnerid, toimetatakse sünergilises kliimas ning sotsiaalne distants on väike. Kui maksumaksja ei riku reegleid, siis maksuhaldur ka tema tegevustesse ei sekku," selgitas Randlane. Maksukuulekuse strateegia vajab laiapõhjalist lähenemist, milles on omavahel kombineeritud sund, teenindus ja usaldus.

Randlane leidis, et tema doktoritöö peamine panus on süsteemne maksukuulekust mõjutavate tegurite käsitlus ja nende lõimimine praktiliste. Uurimistöö laiem eesmärk on aga maksude haldamise kui protsessi tõhustamine läbi parema maksumaksja käitumismustrist arusaamise ja selle kujundamise.

Kerly Randlase doktoritööga "The Conceptual Underpinnings and Challenges of the Strategies Guiding Tax Compliance Policies" ("Maksukuulekuse tagamise strateegiate kontseptuaalne taust ning võimalikud väljakutsed") saab tutvuda Tallinna Ülikooli akadeemilise raamatukogu keskkonnas ETERA. Doktoritöö juhendajad on Tallinna Ülikooli professor Georg Sootla ning dotsent Triin Lauri. Oponendid on TLÜ dotsent Priit Suve ning Peterburi Riikliku Ülikooli professor Galina Gribanova.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: