Kodanikuteadus: maasikataimed mõõdavad tartlaste akna taga õhusaastet

Foto: Jeeray TANG / Unsplash

Seitsmes Euroopa linnas jagavad teadlased inimestele kätte taimed, et nende abil mõõta linnaõhu saastatust ja tolmeldajate hulka. Eestist osalevad selles kodanikuteaduse projektis tartlased Eesti Maaülikooli teadlaste eestvedamisel.

80 tartlast sai eelmise nädala lõpul kätte kaks katsetaime: maasika- ja nõiahambataime. Need tuleb nüüd panna linnas oma koduakna taha kasvama, et siis juulikuus saaksid teadlased taime lehtede ja viljade pealt öelda, kui puhas või saastunud on selles piirkonnas õhk.

Eesti Maaülikooli vanemteadur Lauri Laanisto selgitas, et strawbAIRies projektiga soovivad teadlased teada saada kahte asja:

  1. kui palju on linnas tolmeldajaid;
  2. kui saastunud on linnaõhk, eriti, mis puudutab liiklussaastet.

strawbAIRies on osa suuremast rahvusvahelisest projektist BIOVEINS, millega püütakse linnaõhu saastet mõõta teistmoodi ja lokaalsemalt.

Praegu alanud projektis osalev kodanikuteadlane kasvatab akna taga ühte maasika ja ühte nõiahamba taime. Pärast seda korjavad teadlased taimede lehed kokku ning neid analüüsitakse Antverpeni ülikoolis biomagnetilise analüüsiga. Nii saab teada, kui palju mürkaineid on taimelehtedesse kogunenud.  

Kahjurid sõid taimed ära

Teadusuuringutes tuleb ikka ette ka äpardusi. Nii juhtus sellegi projekti puhul, kus taimede ettekasvatamiseks mõeldud ruumis said kahjurid maasikataimedele jaole ning sõid need enne eksperimendi algust ära.

Õnneks jõudsid teadlased vahepeal ka uued taimed kasvatada. Ometi on seegi üks looduse õppetund.

"See on ka üks põhjus, miks linnaloodust rohkem uurida. Kui mitmekesisus läheb väga väikeseks, siis igasugustel kahjuritel ja muudel haigustel ja viirustel on lihtsam nendesse süsteemidesse tungida. Mitmekesisuse üks oluline väärtus ongi see, et kahjulikele välismõjudele palju vastupidavam," rääkis Laanisto.

Veider vili = vähe tolmeldajaid

Kui teistes projektis osalevates linnades lastakse taimedel kasvada kaks kuud, siis Eestis kolm kuud. Seda põhjusel, et taimedele jõuaksid külge kasvada ka viljad. Kas teadsite, et kui taime vili, olgu selleks maasikas kaun, on veidra kujuga, näiteks tugevalt ebasümmeetriline, siis viitab see tolmeldajate vähesusele?

Tartlased tundsid kodaniku- ehk harrastusteaduse projekti vastu nii suurt huvi, et kõik soovijad endale taime ei saanudki.

Kuigi eksperiment toimub Tartus, siis kontrollimiseks pannakse väike hulk taimi kasvama ka Tartust erinevatesse kohtadesse. Siin avanes ka ERRil võimalus.

Üks maasika- ja üks nõiahamba taim kasvavad järgmised kolm kuud nüüd Tallinna kesklinnas, suure liiklustihedusega tänava ääres, ERRi juhatuse esimehe Erik Roose kabineti akna taga.

Kaart strawbAIRies projektis osalvete riikidega.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: