Teadlased ootavad tartlasi teaduse tarvis maasikataimi kasvatama

Maasikataimede lehed, viljad ja seemente arv aitab teadlastel hinnata linnaõhu kvaliteeti.
Maasikataimede lehed, viljad ja seemente arv aitab teadlastel hinnata linnaõhu kvaliteeti. Autor/allikas: Henry & Co./Unsplash

Eesti Maaülikooli teadlased osalevad rahvusvahelises projektis, millega uuritakse linnaõhu saastet. Selleks vajavad nad aga inimeste abi, täpsemalt soovivad teadlased, et inimesed kasvataksid oma koduakna taga kaht taime. Taimedelt korjatud lehed ja taime üldine käekäik annavad aimu, milline on Tartu õhukvaliteet.

Teadlased otsivad Tartu linnast huvilisi, kes oleksid nõus mai algusest kuni juuni lõpuni hooldama kahte potitaime: üht aedmaasikat ja üht harilikku nõiahammast. Projektis osalejad peavad lugema ja mõõtma üle taimede viljad ja korjama õhukvaliteedi analüüsideks neilt mõne lehe. Kõik see võtab väga vähe aega ja pingutust ning kõik juhised ja vajalikud materjalid saab kaasa ühes taimedega.


Kodanikuteaduse projektis saab osaleda minnes strawbAIRies osalemise lehele ning täites seal lühikese küsimustiku. Osaleda saavad ka ettevõtted ja klassid/koolid.

Registreeruda saab 22. aprillini.


Projektis osalemiseks ei ole vaja muud, kui elada või töötada Tartu linna piires kohas, kus on võimalik paigutada kaks 15-17 cm läbimõõduga lillepotti, kas välisaknalauale või aeda nii, et need poleks juhuslike möödakäijate meelevallas.

Soovitavalt võiksid taimed paikneda vähemalt esimese korruse akende kõrgusel, ent mitte kõrgemal kui kolmandal korrusel. Oluline on ka see, et projekti toimumise vältel oleks osalejal võimalik regulaarselt taimi kasta, et need ära ei kuivaks. Projekt kestab mai esimesest nädalavahetusest kuni juuni lõpuni, või pisut kauem, juhul kui maasikad ei kipu juuni lõpuks viljuma.

Projekti lõpus on vaja korjata mõlemalt taimelt mõni leht ja panna need ümbrikusse. Samuti mõõta ära maasika viljakehad ja nõiahamba kauna pikkus, samuti lugeda üle neis sisalduvad seemned. Kõik need andmed saab väga lihtsalt interneti kaudu teadlastele edastada selleks ette nähtud veebilehe kaudu. Leheproovide ümbrikku pole vaja kuhugi saata, sellele tulevad teadlased ise järele.

BIOVEINS on üle-Euroopaline linnalooduse ökoloogiat uuriv koostööprojekt, milles osalevad Lissabon ja Almada (Portugal), Pariis (Prantsusmaa), Zürich (Šveits), Antwerp (Belgia), Poznan (Poola) ja Tartu. Maasikataimede ja nõiahambaga tehtav kodanikuteaduse projekt selle sees kannab nime strawbAIRies.

Kaart strawbAIRies projektis osalvete riikidega.

Toimetaja: Marju Himma

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: