Dopingul on paralleele loomade sigimiskäitumises toimuva petmisega

Petmine ja kellegi teise arvelt isikliku kasu saamine on tegelikult loomariigile omane. Kuidas käib ja milline karistus võltsmängijat ootab, uuris "Aktuaalne kaamera. Nädal" Tartu Ülikooli loomaökoloogia professorilt Raivo Männilt.

Ausa mänguga ei saavuta alati edu. Kuid miks loomad reegleid rikuvad ja enda kasu nimel teisi petavad? "Mis on petmine? Petmine on mingisuguste eluks vajalike hüvede hankimine teiste isendite arvel, järelikult suhteliselt odavamalt kui teised isendid peavad seda tegema. Looduslik valik soosib sellist käitumist," selgitas Mänd.

Loomadele eluks vajalikud ressursid on toit, kaitstus, turvatunne vaenlaste eest ja kõige tähtsam - võimalus leida endale sigimispartner, et oma geene levitada. Kõik need asjad on ka inimesele sama tähtsad.

"Kõige lihtsam on tuua paralleele sigimiskäitumisest," nentis Mänd. Näiteks kajakate lähedastel liikidel on tava, mille kohaselt peab isane lind püüdma kala ja kinkima selle emasele ning emane lubab seejärel endaga paarituda. Kuid mõni isend püüab ära virutada kellegi teise püütud kala.

Tartu Ülikooli loomaökoloogia professor Raivo Mänd selgitas paralleele loomariigiga dopingu kasutamisele keskendud uudisloo järel.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: