Emotsioonide ja isiksuseomaduste hindamist mõjutab vaimne võimekus

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Kõige kiiremini räägib eestlane siis, kui ta on vihane. Autor/allikas: Graeme Mclean/Creative Commons

Vanemas eas tunneme kehvemini ära viha ja kurbust, kui tajume paremini põlgust. Emotsioonide ja isiksuseomaduste hindamist mõjutab terve rida tegureid alates vanusest ja vaimsest võimekusest.

Aire Mill kaitses möödunud sügisel Tartu Ülikoolis doktoritöö "Emotsioonide kogemine, väljendamine ja äratundmine: isiksuseomadused ja vanus kui olulised mõjutegurid", mis pälvis täna riiklikul üliõpilastööde konkursil preemia.

Emotsioonid loovad igapäevaselt inimeste elule värvingu, iga inimese emotsionaalne maailm on ühest küljest unikaalne, kuid samas on oluline mõista üldisi seaduspärasusi emotsioonide kogemise, väljendamise ja äratundmise mustrites.

Aire Mill otsis oma doktoritöös vastust küsimusele, kuidas mõjutavad inimese isiksuseomadused ja vanus emotsioonide kogemist, väljendamist ja teiste inimeste emotsioonide äratundmist?

Oma uuringutest sai ta teada, et inimestel on üsnagi selge ja üldistunud arusaam sellest, kui hästi suudetakse teise inimese seisundeid ja omadusi hinnata. Kuid see enesekohane hinnang oma inimesetundmise võimele ei ole seotud tegeliku sooritusega emotsioonide või isiksuseomaduste hindamisel ning peegeldab pigem inimese isiksuseomadusi. Samas kui tegelik sooritus on seotud pigem vaimse võimekusega.

Vaatamata suuremale elukogemusele, tunnevad vanemad inimesed teatud negatiivseid emotsioone, eriti viha ja kurbust, halvemini ära kui noored, ning selline muutus on täheldatav juba 30ndates eluaastates. Samas kui näiteks põlguse väljenduse äratundmine isegi tõuseb 60ndate eluaastateni.

Inimeste emotsionaalne maailm seisneb paljuski kogetud emotsionaalsete hetkede taasloomises. Üks Aire Milli doktoritöö osaks olnud uuring näitas, et kurbuse, hirmu, rõõmu ja viha kogemise mäletamine sõltub olenevalt möödaläinud ajast nii inimese hetke väsimusest kui ka isiksuseomadustest.

Väsimus on sageli kogetav vaimne seisund, mida mõjutavad nii kogetud emotsioonid kui ka nende varieeruvus.

Sageli kogevad inimesed reaktsioonina mingile situatsioonile mitut emotsiooni korraga. Viha kogemisel surutakse viha alla või näidatakse seda välja ning see sõltub nii kaasuvatest emotsioonidest kui ka isiksuseomadustest. Näiteks kui lisaks vihale on inimene ka pettunud või hirmunud, näidatakse viha vähem välja.

Aire milli doktoritööd juhendasid professor Anu Realo ja professor Jüri Allik.

Toimetaja: Marju Himma

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: