Inimene tunneb nägupidi tuhandeid teisi

Näotuvastustarkvara tutvustus globaalsel mobiilsidekonverentsil Pekingis, Hiinas.
Näotuvastustarkvara tutvustus globaalsel mobiilsidekonverentsil Pekingis, Hiinas. Autor/allikas: DAMIR SAGOLJ/REUTERS/SCANPIX

Tänapäeva maailmas tunnevad väga paljud inimesed nägupidi väga paljusid inimesi. Kuid kas olete endalt kunagi küsinud, mitu inimest teile nägupidi tuttav on?

Rühm Briti teadlasi eesotsas Rob Jenkinsiga Yorki Ülikoolist otsustas välja selgitada, mitut nägu üks keskmine inimene võiks keskmiselt teada. Päris täpset arvu nad välja selgitada ei lootnudki, aga nad olid kindlad, et nii nagu inimeste sõnavara suurust, saab küllap enam-vähem usaldusväärselt hinnata ka inimeste niinimetatud näovara suurust.

Nii palusidki nad 25 katseisikul tuletada meelde nii palju isiklike tuttavate nägusid, kui suudavad. Keskmiselt suutsid inimesed meenutada ja endi väitel ka üsna selgelt ette kujutada umbes 550 nägu.

Samal moel selgitati välja, et laiemalt tuntud inimeste nägusid suutsid katseisikud meenutada keskmiselt 395. Kokku tuli siis ühele katseisikule keskmiselt meelde peaaegu tuhat nägu.

Siis näitasid teadlased katseisikutele enam kui 3400 tuntud inimese fotot, millest katseisikud tundsid ära keskmiselt ligi 800. Teadlased panid tähele, et neist laiemalt tuntud inimeste nägudest, mille katseisikud olid pildi pealt ära tundnud, oli neile eelmises katsevoorus iseenesest meelde tulnud umbes viiendik.

Eeldades, et samasugune suhe valitseb iseseisvalt meenutatud ja tegelikult ära tuntavate nägude vahel üleüldse, rehkendasid teadlased välja, et tuhande isemeenunud näo juures peaks keskmine inimene üleüldse ära tundma umbes viie tuhande inimese näo. See arv on aga inimeseti erinev. Katses osalenud katseisikute puhul jäi individuaalse näovara hinnang tuhande ja 10 000 vahele.

Tulemustest kirjutavad Jenkins ja kaasautorid Briti Kuningliku Seltsi toimetistes.

Toimetaja: Marju Himma

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: