Laserivalgus annab lootust leida kvantgravitatsiooni teooria

Foto: Tobias Cornille/Unsplash

Võimsad laserkiired loovad enda ümber gravitatsioonivälja, ja kui meil õnnestub seda välja mõõta, siis võime osata paremini välja nuputada, kuidas gravitatsioon kvantmaailmas toimib. Nii võib kokku võtta Saksa ja Austria füüsikute teadustöö tulemused ja neile rajaneva lootuse.

Albert Einsteini üldrelatiivsusteooria järgi loob kõik, millel on energiat, enda ümber ka raskusvälja, isegi kui see energiaomaja ise on näiteks valgus.

Füüsikud on aegade jooksul välja töötanud mitmeid täpsustavaid mudeleid, milline võiks valguse tekitatud gravitatsiooniväli olla. Aga enamasti käsitlevad need mudelit valgust ainult kui osakeste, footonite voogu, kuigi terviklikkuse huvides tuleks valgust võtta ka lainetusena.

Nüüd ongi rühm teadlasi eesotsas Fabienne Schneiteriga Saksamaalt Tübingeni Ülikoolist teinud valmis valgusgravitatsiooni uue matemaatilise mudeli, mis võtab arvesse ka valguse lainelist loomust.

Mudeli põhjal tehtud arvutused kinnitavad Einsteini teooriast teha võidavat järeldust, et ka laserkiirel on oma raskusväli, mis on küll liiga nõrk, et seda oleks võimalik praegu saada oleva mõõtetehnikaga mõõta.

Kuid, kirjutavad Schneiter ja kaasautorid ajakirjas Classical and Quantum Gravity, kui tulevikus õnnestuks piisavalt tundlikke mõõteseadmeid valmistada, võiksime lasergravitatsiooni omadusi mõõtes vaadelda ühekorraga valguse relativistlikku ja kvantmehaanilist kätumist.

Neid vaatlusi analüüsides aga võiksime ehk ületada need füüsikateoreetikuid painavad ebakõlad, mis valitsevad praegu relativistliku gravitatsiooniteooria ja kvantmehaanika vahel.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: