Karjakasvatus võis Sahara kõrbe teket edasi lükata

Foto: antoncino/Creative Commons/ (CC BY-NC-ND 2.0)

Rühm Briti teadlasi väidab, et inimesed ja nende lojused pigem pidurdasid Sahara kõrbe teket.

Seal, kus praegu on Sahara kõrb, tühi ja paljas, kasvas kunagi lopsakas taimestik ja elasid rändkarjakasvatajad, ja on kahtlustatud, et iseenesest küll looduslikel põhjustel toimunud kõrbestumisele võisidki omal ajal hoogu lisada just muistsete asukate peetud loomakarjad, kes rohtu ka omalt poolt muudkui vähemaks närisid.

Chris Brierley Londoni University College'ist ja ta kolleegid kirjutavad aga ajakirjas Nature Communications, et tõenäoliselt lükkas inimtegevus kõrbestumist umbes 500 aasta võrra edasi, sest Põhja-Aafrika omaaegsed elanikud tundsid oma keskkonna eripärasid väga hästi ja oskasid hõrenevat taimestikku ja vaesuvat mulda tõhusalt hallata.

Umbes 8000 aastat tagasi hakkas Maakera orbiidi aeglase muutumise toimel Saharas sademete hulk vähenema ja umbes 5500 aastat tagasi algas kiire kõrbestumine.

Brierley ja kaaslaste koostatud kliima ja taimkatte mudel näitab, et puhtalt looduslike tegurite mõjul pidanuks roheline Sahara kõrbeks muutuma juba varem.

Autorid järeldavad, et rändkarjakasvatust tuleks võib-olla ka üldisemalt pidada hoopis kõrbestumisohtlike alade allakäigu aeglustajaks.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: