Plasti läbipaistvaks tegemisel kasutatav aine bisfenool S kahjustab hiiri

Bisfenool A-d kasutatakse plasti läbipaistvaks muutmiseks ning lutipudelites ei tohiks seda olla.
Bisfenool A-d kasutatakse plasti läbipaistvaks muutmiseks ning lutipudelites ei tohiks seda olla. Autor/allikas: Jens Johnsson/Unspalsh

Paljud plastpudelid on tänapäeval kuulutatud BPA-vabaks. See tähendab, et nende valmistamisel ei ole kasutatud ainet nimega bisfenool A, mis teeb plasti läbipaistvaks ja tugevaks, kuid mis võib olla tervislikus mõttes kahtlane, sest võib organismis toimida nagu naissuguhormoon östrogeen.

Nüüd on saadud aga uusi tõendeid, et ka üks neist aineist, millega bisfenool Ad on kohati asendatud, on samuti tervise mõttes küsitava väärtusega.

Patricia Hunt Ameerika Ühendriikide Washingtoni Osariigiülikoolist, kes oli paarikümne aasta eest üks neid, kes bisfenool A ohtudele tähelepanu juhtis, kirjutab nüüd koos kolleegidega ajakirjas Current Biology, et omad ohud tunduvad olevat ka bisfenool A aseainel, mille nimi on bisfenool S. Nagu nimi viitab, on asendaja ja asendatav ka keemiliselt üsna ühesugused.

Hunt märkas, et mõnedel laborihiirtel hakkas tekkima sigivusprobleeme, näiteks olid neil munarakud ebanormaalsed või seemnerakud vähesearvulised. Ta tegi kindlaks, et hiirte plastist puur sisaldas bisfenool Si.

Siis tegi ta hiirtega juba otsesemaid katseid ja sai kinnitust, et bisfenool S kahjustab tõesti hiirte sugurakke. Selgus ka, et see aine kahjustab juba nende rakkude kromosoome, millest muna- või seemnerakud üldse tekivad.

Kas nüüd hiirte peal saadud tulemusi võib ka inimestele laiendada, ei ole siiski päris kindel, sest mõned keemilised ühendid mõjuvad ikkagi ka eri liikidele erimoodi. Kuid eluterve umbusuga võiksime ju igaks juhuks ka bisfenool Sga tehtud plasti suhtuda.

Toimetaja: Marju Himma

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: