Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Reformierakond lubab kooliharidust alates 6. eluaastast

{{1536237300000 | amCalendar}}
Autor/allikas: Merilin Pärli/ERR

Reformierakonna kolm peamist lubadust haridusvaldkonnas eelseisvatel riigikogu valimistel on üleminek eestikeelsele haridussüsteemile, koolihariduse algus kuuendast eluaastast ja õpetaja palga tõstmine üle 2000 euro.

Erakonna juhatuses heakskiidu saanud programmi järgi algaks kooliharidus Eestis kuuendast eluaastast ettevalmistusaastaga, mis ühtlustab laste valmisolekut kooliks.

Selleks soovib erakond mandaati kujundada ümber lasteaia viimane rühm, kus õpetatakse sotsiaalseid oskusi, lugemist, kirjutamist ja esimest võõrkeelt.

Riigikogu liige ja haridusprogrammi üks koostaja Liina Kersna ütles ERR-ile, et asja eesmärk on vabastada lapsevanemad just nimelt eelkoolides käimisest lastega - anda lapsevanematele kindlus, et viimasel lasteaiaaastal saab laps piisavalt kooliküpseks.

"Mõte on see, et laps juba harjuks koolikeskkonnaga, et konkreetse kooli õpetajad tutvuks kooli tulevate lastega ja et lastel tekiks mingi rutiin ja teadmine, mis neid ees ootab," selgitas Kersna.

Kersna sõnul on Tallinna spetsiifiline probleem see, et on mitmed katsetega koolid ja lapsevanemad panevad oma lapse konkreetse kooli eelkooli lootuses, et nad saavad paremini katsetega hakkama. Üle Eesti seda probleemi reeglina ei ole.

"Meie eesmärk on, et lasteaiad ja koolid sel viimasel aastal teeks omavahel tihedamat koostööd. Riik tagab lasteaia viimasel aastal kvaliteedi ja selle, et lapsed oleks ühtlaselt kooliküpsed," lausus ta.

Teisisõnu, ettevalmistusaasta võiks olla üldhariduse osa, kuid küsimus jääb, kuidas seda munitsipaalomandis olevas lasteaias korraldada.

"On erinevaid arvamusi. Ettevalmistav aasta võiks olla lasteaia juures, aga on koolijuhte, kes leiavad, et ettevalmistav aasta võiks toimuda juba kooli ruumides. Seda kindlasti ei saa teha nipsust ühe aastaga, see vajab ettevalmistust," kinnitas Kersna.

"Kui rääkida esimese astme õpetajatega koolis, siis neil on probleem selles, et neile tulevad lapsed, keda vaatavad täiesti uutena. Neil puudub ülevaade, millised on laste tasemed ja erivajadused. Tahame, et laps, kes jõuab kooli, on n-ö läbi kombatud," lisas ta.

Õpetajate palk vähemalt 2000 euroni

Reformierakonna üks lahendus õpetajate kehvale järelkasvule on raha. Erakond võtab eesmärgiks, et nelja aastaga peab õpetaja keskmine palk tõusma üle 2000 euro. Õpetajatele tagatakse ka vajalikud tugiteenused, et nad saaks ja jõuaks märgata iga lapse erilisust. Pikas perspektiivis ehk 10 aasta pärast tahab erakond, et õpetaja palk oleks kahekordne Eesti keskmine.

Juba varem teada olnud lubadus on see, et Reformierakonna nägemuses peab tulevane haridusminister ühe esimese ülesandena tegema otsuse üleminekuks ühtsele eestikeelsele haridussüsteemile lasteaiast alates.

"Tänane venekeelne kool kasvatab üles paralleelmaailmas elava venekeelse kogukonna, kellel tööturul on ees klaaslagi. Tuleb anda selge suunis, et võimalikult kiiresti algaks üleminek ühtsele eestikeelsele haridussüsteemile. Selleks tuleb ümber korraldada koolivõrk ja koolitada õpetajaid," ütles endine haridusminister Jürgen Ligi.

Toimetaja: Priit Luts

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: