Kevvai: GMO-de keelamine võib tähendada Euroopa konkurentsivõime kaotamist

EL ei taha oma nõudeid GMO-le leevendada.
EL ei taha oma nõudeid GMO-le leevendada. Autor/allikas: Wikimedia Commons

Euroopa Kohtu kolmapäevane otsus, mille kohaselt on geenide toimetamise ehk täppisaretuse teel väljaaretatud sordid GMO-d, võib pidurdada Euroopa konkurentisvõimet.

Maaeluministeeriumi toiduohutuse ning teaduse ja arenduse asekantsler Toomas Kevvai ütles ERR-ile, et Euroopa Kohtu otsus nimetada täppisaretusega loodud sordid GMO-ks tähendab seda, et nende sortide turule toomine on raskendatud, kuna turule lubamise protseduur on oluliselt keerulisem võrreldes nn tavasortidega.

"Euroopa on olnud väga ettevaatlik geneetiliselt muundatud organismide teemaga tegeledes, kuid maailmaturul võistleme me nende tootjatega, kelle jaoks GMO-de kasutamine on tavapärasem. See omakorda võib tähendada meie (ehk Euroopa) konkurentsivõime kaotamist," ütles Kevvai.

Oma arvamusena tõi Kevvai välja, et pigem ei peaks sortide turule toomise lubamise keerukus olema õiguslik küsimus, vaid peaks baseeruma teaduslikul hinnangul.

EL-is tuleks arutleda, millised on Euroopa vajadused ja väljakutsed tulevikuarenguid arvestades. Lisaks tuleb Kevvai sõnul vaadata üle ühiskonna, tarbija ja põllumajandustootja vajadused, millised tehnoloogiad meil on, et neid vajadusi rahuldada ning mis riskid või kasud nendega kaasnevad. Arutluste tulemusena saab otsustada kuidas on selliseid tehnoloogiaid mõistlik reguleerida, lisas Kevvai.

 "Tegelikult peaksid Euroopa Liidu liikmesriigid jõudma sisulise arutelu ja otsustamiseni selle üle, kas oleks mõistlik tehnoloogiate ühetaolise reguleerimise asemel vaadata nende erisusi. Täppisaretusel on suur potentsiaal, et vastata ühiskonna vajadustele," ütles Kevvai.

Kevvai arvates on täppisaretusega loodud toiduainete Eesti turule toomine tehniliselt võimalik, kuid see on antud kohtuotsusega tehtud oluliselt keerulisemaks. Seega ei usu Kevvai ka, et Euroopa teadlased selliste sortide aretamisse panustaks.

EL-is on Kevvai sõnul praegu lubatud kasvatada ainult üht GM kultuuri, GM maisi (MON 810). Kevvai lisas, et turustada võib ka GM sojauba, puuvilla ja rapsi ning neist saadud tooteid.

EL-i GMO direktiivist lähtub, et toodete (sh toidukaupade) juurde tuleb märkida, kui on kasutatud geneetiliselt muundatud toorainet, eesmärgiga, et sisaldus oleks üheselt arusaadav. Toodetele tuleb märkida "geneetiliselt muundatud" või "toodetud geneetiliselt muundatud ...(toote nimi)-st"

Toimetaja: Grete-Liina Roosve

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: