Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Euroopa Kohus: geenide täppisaretus on geenmutatsioon

Euroopa Kohus langetas kolmapäeval otsuse, et elusolendite geenide toimetamine ehk täppisaretus on geenmutatsioon (GMO).

Geenide toimetamine, kus DNA järjekorda muudetakse ehk võetakse üks geenilõik ja tõstetakse see teise kohta ümber, on senini olnud väheuuritud ala. Tavaline geenisiirdamine pole geenide toimetamisega võrreldes nii täpne, sest siis sisestatakse organismi lihtsalt uus geen või geenijupp.

Euroopa Kohtu otsusega on kõik toiduained, millel on geene toimetatud, nüüdsest geenmutatsiooniga toiduainete nimekirjas, vahendab BBC. See laieneb ka loomakasvatausele.

Euroopa Kohtu jurist Michal Bobek ütles BBC-le, et iga genoomimuutmise puhul on tegemist "mutageneesiga". Seda kirjutati ka kohtuotsuses, lähtudes GMO direktiivist.

Eesti Maaülikooli taimegeneetika vanemteadur Evelin Loit ütles ERR-ile, et geenide toimetamise tehnoloogiat on kõige parem nimetada täppisaretuseks, mille puhul saab muuta väga täpselt DNA struktuuri, mida GMO puhul teha ei saa.

Kui täppisaretuse tooted poleks GMO regulatsiooni all, oleks EL-il Loiti meelest rohkem võimalusi.

"Ühelt poolt on võimalik Euroopa sees luua uusi sorte kiiremini, soodsamalt ja täpsemalt, mis vastavad Euroopa põllumeeste vajadusele," ütles Loit ning lisas, Eesti põllumehele võiks huvi pakkuda näiteks nisuaretus.

Loit ütles, et kõik need sordid peaksid läbima pika tee: nende aretajad peavad esitama dokumendid Euroopa Toiduohutusametile, siis saadetakse küsimus parlamenti, kus otustatakse, kas sorti lubatakse EL-i turule või mitte. Lisaks saab iga riik peale parlamendi otsust edasi otsustada, kas nemad lubavad sorti oma turule või mitte.

USA-s on otsustatud, et DNA muutmine täppisaretuse teel pole tervenisti GMO, selgitas Loit. Kui uut infot DNA-sse sisse ei viida, siis see pole USA-s GMO.

"Võivad olla mingid kõrvalnähud või mingid teised muutused genoomis," selgitas Loit ohte, kuid ütles, et konkreetseid probleeme, mis täppisaretusega kaasnevad, teada ei ole, kuna tehnoloogia on alles laborijärgus.

Loit ütles, et lähiaastatel täppisaretusega loodud toiduaineid Eesti turule oodata ei ole.

Rohamstedi Uuringukeskuse professor Johnathan Napier ütles BBC-le, et Euroopa Kohtu otsus valmistab suurt pettumust. Teadlane lisas, et otsus "takistab Euroopa innovatsiooni, mõjukust ja teaduslikku arengut."

"Genoomide toimetamise nimetamine GMO-ks võib selle revolutsioonilse tehnoloogia peatada. See on samm tagasi, mitte edu," lisas Napier.

Toimetaja: Grete-Liina Roosve

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: