Videomängudes on üha rohkem hasartmängudele omast ja sõltuvust tekitavat ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Kuvatõmmis mängust Overwatch.
Kuvatõmmis mängust Overwatch. Autor/allikas: Blizzard Entertainment ja Blizzard Press Kit/Wikimedia Commons

Paljudes populaarsetes online mängudes saab väikese tasu eest osta lisavidinaid või ligipääsu mänguelamust rikastavale sisule. Adelaide'i ülikooli hasartmängu psühholoogide sõnul sarnaneb süsteem hasartmängudele ja võib kujutada mängijatele nii rahalist kui ka sõltuvuslikku ohtu.

Mõni selline mäng lubab väikseid oste teha piiramatu arv kordi. Seetõttu ei pruugi esmapilgul tasuta tundunud mängude tegelik hind selguda enne, kui mängija on end rahaliselt või psühholoogiliselt sidunud ning ei suuda enam lisade ostmist lõpetada.

"Sellised skeemid ahvatlevad mängijaid kulutama rohkem raha, kui nad algselt plaanisid või endale lubada saavad. Kui ostmiseks kasutatakse krediitkaarti või virtuaalraha, on kulutustel veelgi raskem silma peal hoida," ütles Adelaide'i ülikooli vanemteadur Daniel King.

King ja tema kolleeg Paul Delfabbro keskenduvad loot boxiks kutsutavale ostuskeemile. See skeem tähendab, et mängija saab raha eest juhusliku valiku virtuaalseid esemeid. Võimalus saada ihaldatud ese on seega madal.

Seetõttu võivad mängijad osta loot box'e korduvalt ja kulutada selleks palju raha. Kingi sõnul töötavad loot boxid sarnaselt kraabitavatele loteriipiletitele ja õnnemänguautomaatidele, sest loot boxid ei eelda mängijalt oskusi ja nendest saadav auhind on juhuslik.

Alljärgnevas videos on näha loot boxi "loteriikasti" avanemist meeskondlikus laskmismängus Overwatch.

Overwatch loot box.gif
Allikas:  (WP:NFCC#4), Fair use, Link

Lisaks võib mängijatel tekkida tunne, et nad on lõpetamiseks juba liiga palju raha kulutanud ja uute loot boxide soetamine suurendab võimalust saada ihaldatud ese. Mängijaid võib soodustada raha kulutama ka see, kui nad näevad teisi mängijaid loot boxe ostmas ja nendest soovitud esemeid saamas.

Videomängud võivad mängijatega manipuleerida ka nende kohta kogutud andmeid kasutades. Näiteks hindu vastavalt mängimis- ja ostuharjumustele kohendades või tehes mängijatele piiratud ajaga pakkumisi.

Sellised tehnoloogilised arengud annavad märku videomängude aina süvenevast rahalisest iseloomust. Teadlaste sõnul ei pruugi noorematel mängijatel olla piisavalt kriitilist mõtlemist, et hinnata selliste ostuskeemide tegelikku mõju.

Maailma Terviseorganisatsioon lisas mängusõltuvuse eelmisel nädalal ilmunud diagnoosimisjuhendisse. Mängusõltuvust iseloomustavad vähenenud kontroll mängimise üle, mängimise muust elust olulisemaks seadmine ja mängimisega jätkamine ka negatiivsete tagajärgede tekkimisel.

Toimetaja: Marju Himma

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: