Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Inimtegevus kahjustab maailma kaitsealasid

Foto: James Allen/Wildlife Conservation Society

Maakeral on mitmesuguseid looduskaitsealasid tänaseks juba kokku samasuurel alal kui Lõuna-Ameerika. Alates Rio keskkonnakonverentsist aastal 1992 on see pindala kasvanud kaks korda. Kuid mitte kõik ei ole nii hästi, kui võiks neist arvudest paista.

Suur osa kaitsealadest on kaitse all ainult paberil ja tegelikult kahjustavad inimesed neid takistamatult edasi. Värske teadusuuringu järgi kahjustab inimtegevus tervelt kolmandikku maailma kaitsealadest. Kuus miljonit ruutkilomeetrit justkui kaitstavat territooriumi kannatab kaevanduste, metsaraie ja põllupidamise tagajärgede all.

Paljud maad, nii rikkad kui ka vaesed loovad rõõmsasti uusi kaitsealasid, kuid jätavad nende jõustamise ja rahastamise hooletusse. See on uuringu autorite sõnul üks põhjus, miks elurikkus ikka veel katastroofiliselt kahaneb.

James Watson Austraaliast Queenslandi ülikoolist ja ta kolleegid kirjutavad ajakirjas Science, et ükski maailma maa ei käitu kaitsealade haldamisel eeskujulikult. Paljud maad lasevad toimetada kaitsealadel ka rasketööstusel.

Watson ja ta kaaslased koostasid üleilmse kaardistiku, mis näitab kilomeetrise täpsusega, mis 50 000 maailma kaitsealal tegelikult toimub. Selgub, et peale kaevanduste, metsalangetuse ning taime- ja loomakasvatuse rajatakse läbi kaitsealade ka rohkesti teid ja elektriliine, öösiti lülitatakse aga rohkesti tulesid põlema. Kõik need tegevused võivad paljusid nende alade asukaid tugevalt häirida.

Ohustatud piirkonnad Euroopas. Autor: GreenFireScience

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: