Reisihimu on hiigelsuur kasvuhoonegaaside allikas ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Aastaks 2025 võib turismi üleilmne süsinikujalajälg ulatuda juba 6,5 miljardi tonnini.
Aastaks 2025 võib turismi üleilmne süsinikujalajälg ulatuda juba 6,5 miljardi tonnini. Autor/allikas: Flickr/Chris Saulit

On ühest küljest ütlemata tore, et inimesed, sealhulgas eestlased on hakanud viimastel aegadel üha rohkem maailmas ringi reisima. Reisimine avardab silmaringi. Kuid ometi on nüüdisaegsel reisimisel ka teine, kahjulik külg.

Reisimise, eriti lennusõidu tagajärjel eraldub atmosfääri tohutus koguses süsihappegaasi, mille toimel omakorda võivad kiireneda kliimamuutused. Süsinikujalajälg kasvab ka reisil tarbitud kaupade ja teenuste toel, olgu selleks siis toit, majutus või isegi suveniirid.

Arunima Malik Austraaliast Sydney Ülikoolist ja ta kolleegid rehkendasid kokku, et inimkonna reisihimu arvele läheb tervelt kaheksa protsenti kogu maailma kasvuhoonegaaside emissioonist.

Nende mudel näitab, et aastal 2013 oli turismi globaalne süsinikujalajälg 4,5 miljardit tonni. Seda on tervelt 15% rohkem kui alles 2009. aastal.

Aastaks 2025 võib turismi üleilmne süsinikujalajälg ulatuda juba 6,5 miljardi tonnini.

Malik ja kaasautorid kirjutavad ajakirjas Nature Climate Change, et kõige suurema osa sest jalajäljest jätavad Ameerika Ühendriikide turistid mujal maailmas ja muude maade turistid Ameerika Ühendriikides.

Jalajälje kasvu kiirendab aga peamiselt just kaupade ja teenuste tarbimise kasv, mitte niivõrd lennureiside sagenemine.

Selgub ka, et mida jõukam on ühiskond, seda tugevamaks saab selle liikmete reisihimu, kusjuures ka kõige jõukamates ühiskondades ei ole veel märgata, et mingil jõukuse tasemel saaks inimestel üha rohkem ja rohkem reisimisest ometi kord isu täis.

Toimetaja: Marju Himma

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: