Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Tartu ülikooli tudengid pääsevad taas raamatukokku

Foto: Andres Tennus/Tartu Ülikool

Ligi kaks aastat kestnud Tartu Ülikooli raamatukogu renoveerimise esimene etapp on lõpule jõudnud. Remont jätkub, aga alates tänasest on hoone lugejatele osaliselt avatud.

Raamatukogu remont algas 2016. aasta suvel, pool aastat hiljem jäi firma YIT Ehitus töö pooleli. Uue hanke võitnud firmat EhitusTrust ja Tallinna Ehitustrust jätkasid tööga 2017. aasta augustis. Üliõpilastele loodi remondi ajaks ajutised lugemissaalid, algul Liivi, hiljem Veski tänavale. Tudengid on ootamatult pikaks veninud remondile reageerinud erinevalt.

Näiteks peagi ökoloogiaalast bakalaureusetööd kaitsev Hans Markus harjus hakkama saama ilma raamatukoguta. „Kui ma oma õpinguid 2015. aastal alustasin, kui see veel avatud oli, siis ma käisin seal ja kasutasin sealseid võimalusi, aga ma pean tõdema, et nüüd, kui raamatukogu suletud on, tuleb kogu peamine info internetist, kasvõi teadusartiklid. Minu kokkupuude raamatutega on jäänud seetõttu väga palju väiksemaks,“ nentis tulevane ökoloog. Ajutised lahendused tundusid igapäevaseks kasutamiseks näiliselt liiga keerukad.

Geenitehnoloogia tudeng Mairi on aga raamatukogust puudust tundnud. „Eriti just nädalavahetustel, kui tunned, et tahaks õppida, kodus ei suuda nii hästi keskenduda, tahaks küll mingit kohta, kus istuda ja õppida,“ märkis ta. Selleks loodud ajutisi võimalusi jõudis ta küll uurida, kuid kohale ei julgenud minna.

Uuest raamatukogust on ta näinud pilte internetis. „Eks ma ootangi seda, mida pildi peal nägin. Tundus selline väga avatud ja mõnus koht,“ sõnas Mairi.

Galerii: Andres Tennus/Tartu Ülikool

Algselt jaanuariks valmiva pidanud esimese etapi käigus renoveeriti raamatukogus fuajee, esimene korrus koos hoidlatega ja teise korruse ruumid. „Meil on see kontseptsioon muutunud võimalikult avatuks ehk et kui lugeja tuleb sisse, siis ta ei pea isegi oma kaarti näitama. Ta saab tulla avarast fuajeest sisse ja kogu see teine korrus on lugemissaalina hästi avatud,“ laiendas Tartu ülikooli raamatukogu direktor Martin Hallik.

Remonditud raamatukogus on ka mitmeid uusi lugejale mugavaid tehnilisi lahendusi. „Peasissekäigu kõrval on raamatute tagastamise automaat, mis töötab 24/7. Kui tulla fuajeest sisse, ei peagi kaugemale tulema kui siiasamasse ukse juurde, et saada kätte järjekorras olevat raamatut. Siin on selline postiautomaadisarnane masin,“ lisas Hallik.

25. aprillist jaanipäevani avatakse raamatukogu hommikuti kell 10, et remondi mürarikkad tööd enne lugejate saabumist ära teha. Kolmanda korruse lugemissaalid ja avahoidla peaksid valmima sügiseks, maa-alused hoidlad aga järgmise aasta jaanuariks. Raamatukoguremondi eelarve on ligi üheksa miljonit eurot.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: